Algorytmy żywienia dzieci – RECENZJA

Avatar photo
Tytuł: Algorytmy żywienia dzieci
Autor: D.L. Suskind, P. Lenssen
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Elsevier Urban&Partner
Ilość stron: 170

Specjaliści z zakresu dietetyki i żywienia człowieka są zgodni co do tego, że odpowiednia dieta od chwili narodzin jest kluczowym elementem prawidłowego rozwoju dziecka a w przyszłości może mieć ona przełożenie na stan zdrowia osoby dorosłej.

Podręcznik „Algorytmy żywienia dzieci” jest przekładem podręcznika amerykańskiego, pod redakcją Davida Suskinda i Polly Lenssen. Stworzony przez zespół specjalistów z dziedziny pediatrii i żywienia dzieci ze szpitala w Seattle jest jedną z bardziej aktualnych publikacji dostępnych na polskim rynku wydawniczym. Autorzy wykorzystali najlepsze źródła piśmiennictwa branżowego oraz własne wieloletnie doświadczenie z dziedziny żywienia pediatrycznego.

Książka dedykowana jest przede wszystkim pediatrom, współpracującym z nimi dietetykom klinicznym, żywieniowcom jak i studentom kierunków medycznych zainteresowanym tematyką żywienia dzieci zdrowych i chorych.

Podręcznik opracowany został w nowoczesnej formie polegającej na wykorzystaniu algorytmów, tabel i wypunktowanych zaleceń, co bardzo ułatwia korzystanie z treści – jednak dla osób mniej zorientowanych w temacie może być nieco kłopotliwe. Skrótowość formy wymusiła na autorach zastosowanie równoważników zdań, żargonu branżowego i zwięzłych czasami, nieco lakonicznych opisów, co czyni podręcznik dość skomplikowanym.

Autorzy opisali potrzeby żywieniowe dzieci w zależności od okresów ich rozwoju, występujących schorzeń i postępów w leczeniu. Poza ogólnymi informacjami o żywieniu dzieci znaleźć tu można informacje z różnych dziedzin medycyny wieku rozwojowego – w tym endokrynologii, gastroenterologii, nefrologii, neurologii, pulmonologii, onkologii, chirurgii, intensywnej terapii dziecięcej, kardiologii, reumatologii, po postępowanie dietetyczne w otyłości i niektórych zaburzeniach genetycznych. Do wykorzystania w praktyce szpitalnej są dane dotyczące żywienia parenteralnego dzieci po zabiegach operacyjnych i tych znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii.

Zobacz również

Poszczególne rozdziały zostały zebrane w przejrzyste schematy postępowania żywieniowego u dzieci w różnych stanach chorobowych. Podręcznik wyróżnia ujednolicona forma przedstawienia treści w podziale na informacje ogólne ( z podaniem definicji choroby), diagnostykę, konsekwencje żywieniowe po wskazania dotyczące postępowania żywieniowego.

Podręcznik ten jest oparty o aktualne zalecenie żywieniowe w zakresie żywienia dzieci na różnych etapach rozwoju zarówno w zdrowiu jak i chorobie. Nowoczesna forma, przejrzystość, nieprzeładowana treść, zastosowanie graficznych metod przedstawienia informacji i bardzo aktualny zbiór piśmiennictwa sprawiają, że książka David Suskind i Polly Lenssen „Algorytmy żywienia dzieci” powinna stać się pierwszym wyborem jeśli chodzi o podręcznik wśród osób zawodowo związanych z dietetyką kliniczną dzieci.