BÅ‚onnik chroni jelito przed zjadaniem przez mikroflorÄ™

Avatar photo
błonnik

Wszyscy dietetycy wiedzÄ…, że bÅ‚onnik jest niezwykle cenny dla zdrowia ukÅ‚adu pokarmowego. MaÅ‚o jednak wiemy na temat tego, w jaki sposób siÄ™ to dzieje. Badanie, prowadzone przez miÄ™dzynarodowy zespół, które zostaÅ‚o niedawno opublikowane w magazynie Cell – rzuca Å›wiatÅ‚o na tÄ™ kwestiÄ™.

Analiza dotyczyła tego, co się dzieje, gdy dieta jest uboga w błonnik.

Aby przeprowadzić badanie, wyhodowano myszy pozbawione od urodzenia bakterii jelitowych, po czym podano im 14 gatunków charakterystycznych dla ludzkiego ukÅ‚adu pokarmowego. Sprawdzono jak myszy zachowujÄ… siÄ™ w zależnoÅ›ci od typu diety po infekcji E. Coli.

Jak siÄ™ okazaÅ‚o – wÅ›ród myszy karmionych pożywieniem z 15% bÅ‚onnika z minimalnie przetworzonych zbóż i roÅ›lin – infekcja nie rozwinęła siÄ™ w peÅ‚ni, ponieważ jelito byÅ‚o chronione grubÄ… warstwÄ… Å›luzu jelitowego. Gdy dieta zostaÅ‚a jednak pozbawiona bÅ‚onnika – mikroby rozkÅ‚adaÅ‚y warstwÄ™ Å›luzu jelitowego i E.Coli już po kilku dniach zaczynaÅ‚o atakować Å›ciany jelita.

Druga ważna kwestia – podobnie zachowywaÅ‚y siÄ™ myszy karmione żywnoÅ›ciÄ… z oczyszczonÄ… postaciÄ… rozpuszczalnego bÅ‚onnika – charakterystycznÄ… dla produktów wysoce przetworzonych i suplementów dietetycznych.

Zobacz również
tydzień wege

To co znajdziecie poniżej to graficzne wytłumaczenie tego zjawiska:

Opr. własne na podstawie inforgrafiki cell.com
Opr. własne na podstawie infografiki cell.com

Badanie dostępne na stronie: cell.com