CYKL MOJA PORADNIA: Wywiad z dietetykiem Ewą Gonią

Avatar photo

Cykl „Moja Poradnia” prezentuje sylwetki dietetyków – ich spojrzenie na zdrowe odżywianie, zawód dietetyka. Osoby chętne do wzięcia w nim udziału w roli bohaterów – zapraszamy do kontaktu z redakcja@dietetycy.org.pl.

Wywiad z Ewą Gonią – dietetykiem, trenerem żywienia

Krótko o bohaterze dzisiejszego odcinka cyklu:

Ewa Gonia

Dietetyk z pasji i z wykształcenia. Prowadzi gabinet w Tychach. Jak pisze o sobie: „stawiam na zmianę sposobu żywienia, edukację i trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Sama mając 50 lat jestem żywem przykładem stosowanych zaleceń  żywieniowych. Co więcej na trwale współpracuję z Uniwersytetami Trzeciego Wieku na Śląsku , prowadząc cyklicznie warsztaty i wykłady.” Od kilku lat prowadzi stronę na FB „Zdrowo jemy, zdrowo chudniemy

DSC_3592 - Kopia

DIETETYCY.ORG.PL: Pani Ewo, czym jest dla Pani dietetyka i skąd się wzięła w Pani życiu?

EWA GONIA: Dietetyka i pogłębianie wiedzy o żywieniu człowieka jest dla mnie tym, czym dla zmotoryzowanych  kodeks drogowy :)  Pozwala na bezpieczne i świadome dokonywanie wyborów, omijanie pułapek marketingowych i modowych związanych z żywieniem. Mam ogromne poczucie misji dzielenia się tą wiedzą z innymi, pomocy tym, którzy się pogubili, skorzystali w żywieniu z drogi na skróty i często w bardzo młodym wieku dostają pierwsze ostrzeżenia od swojego organizmu. A powiem szczerze, że pogubić można się bardzo szybko:) Tempo życia, stres, brak czasu, brak ruchu, uginające się półki w hipermarketach. To wszystko razem  zmienia nasze obyczaje również te dotyczące tego kiedy, ile i  co jemy –  my i nasza rodzina.

DIETETYCY.ORG.PL: Często najtrudniejsze dla osób, które nigdy nie korzystały z usług dietetyka zrobić pierwszy krok. Co poradzić pacjentowi, który nigdy wcześniej nie był w gabinecie dietetycznym a szuka sprawdzonego specjalisty?

EWA GONIA: Odwołam się do autorytetu i zacytuję Einsteina „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Pierwszy krok, rozumiany jako konsultacja i pierwsza rozmowa z dietetykiem to szansa na dobrą zmianę.  Sama podczas piewszej wizyty rozpoznaję zwłaszcza obawy, lęki i doświadczenia pacjenta. To pacjent wyposażony w wiedzę ode mnie podejmuje decyzję. Pacjent musi uwierzyć i zaufać, że dobra zmiana jest możliwa.

DIETETYCY.ORG.PL: Prowadzi Pani zajęcia z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Czy seniorzy są zainteresowani dietetyką? Które kwestie najbardziej ich interesują?

EWA GONIA: To niezwykłe doświadczenie! Jestem dumna z moich studentów. Jestem zawsze równie zaskoczona  z ich nieustannego zainteresowania zdrowiem, żywieniem, sposobami na poprawienie jakości swojego życia. Seniorzy są the best. Uważni, i co najważniejsze ufni. Wielokrotnie dawali mi znać jak wiedza z zakresu żywienia, doświadczenia z przeprowadzonych wykładów czy warsztatów zmieniły ich życie. Oni zwyczajnie są zdrowsi! To dodaje mi skrzydeł. Ja dietetyk  – nie potrzebuję innych dowodów jak te, kiedy ktoś tylko dzięki zmianie nawyków żywieniowych odzyskuje siły witalne i  zdrowie.

Zobacz również
program do układania jadłospisów

W sposób naturalny największym zainteresowaniem cieszą się spotkania związane z chorobami dietozależnymi: otyłość, cukrzyca typu 2, miażdżyca. To najczęściej występujące jednostki chorobowe w tej grupie. Ale seniorów bardzo interesuje wiedza praktyczna. Chcą wiedzieć o co chodzi z produktami light, czy mięso wieprzowe jest gorsze od drobiowego i dlaczego, co z tą pszenicą – zdrowa czy nie? Pozyskując odpowiedzi na wiele pytań, seniorzy czują się pewniej nie tylko na zakupach ale również podczas wizyty u swojego lekarza:) Niestety, ta grupa moich pacjentów pokazuje jak bardzo leczenie osób starszych powinno być uzupełniane konsultacją dietetyczną.

DIETETYCY.ORG.PL: Skąd czerpie Pani najwięcej radości ze swojej pracy?

EWA GONIA: Tak jak w życiu: Każdy dzień to szansa na dobry dzień. Tak też jest w pracy zadowolony pacjent – brawo on, brawo ja :) Jestem przekonana, że nie chodzi o to, by żyć na diecie. Chodzi o to, by wypracować dobre nawyki żywieniowe na zawsze z korzyścią dla siebie i swoich bliskich.

Co szczególnie polecam:
Najcenniejszy owoc:jabłko – zawsze dostępne!
Najzdrowsze warzywo:brokuły
Najzdrowsze do picia:woda ( z różnych źródeł)
Na dobry początek dnia:owsianka
Na sycący obiad:ryba z kaszą i  surówką
Na szybką przekąskę:zielony koktajl
Stanowczo odradzam:cukier

Sprawdź > profil poradni < bohatera wywiadu

Dziękujemy serdecznie Pani Ewie za udzielenie wywiadu. Kolejny odcinek cyklu już wkrótce !