Dieta ketogenna w leczeniu padaczki – Monika Jaromin [RECENZJA]

Avatar photo
Tytuł: Dieta ketogenna w leczeniu padaczki
Autor: Monika Jaromin
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Czelej
Ilość stron: 160

O diecie ketogennej obecnie zaczęto mówić coraz więcej. Po zachwycie dietą Dukana obecnie zauważalnym trendem modowym w mediach staje się dieta ketogenna. Firmy produkujące suplementy czy gotowe zestawy produktów spożywczych  starają się podkręcić jeszcze bardziej zainteresowanie konsumentów tą dietą. Czy rzeczywiście dieta ketogenna przyniesie oczekiwany efekt redukcji masy ciała czy może być szkodliwa jeśli zostanie zastosowana przez osoby zdrowe bez wskazań zdrowotnych?

Dieta ketogenna jest dietą leczniczą, wykazującą potwierdzone działanie terapeutyczne w schorzeniach neurologicznych – takich jak lekooporna padaczka, choroba Parkinsona, Alzheimera, psychoza dwubiegunowa czy stwardnienie rozsiane i migrena. Dieta ta w założeniu jest wysokotłuszczowa, normobiałkowa i niskowęglowodanowa istotne w niej jest odpowiednie rozplanowanie kaloryczności i skład posiłków oraz ścisłe przestrzeganie godziny ich spożywania.

Należy podkreślić, że dieta ketogenna jest dietą niedoborową w szereg witamin i składników mineralnych, notowane są liczne skutki uboczne związane z możliwością rozwoju kamicy nerkowej, kwasicy, hiperlipidemii, osteoporozy, czy awitaminoz. Terapeutyczne długoletnie stosowanie diety ketogennej wymaga ścisłej kontroli lekarskiej, badań diegnostycznych oraz pomocy wykwalifikowanego dietetyka, potrafiącego odpowiednio skalkulować jadłospisy. Wyraźnie należy zaznaczyć, że dieta ketogenna jest dietą leczniczą, której nie mogą stosować osoby zdrowe, bez wyraźnych wskazań medycznych.

Ponieważ dieta ketogenna jest dietą odbiegającą od modelu diety ogólnej, jej wprowadzenie u osób chorych wymaga wielu zmian w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Restrykcyjne zasady, długotrwałość stosowanie a także rygor i konieczność samodyscypliny dotyczący przede wszystkim opiekunów osób chorych na padaczkę lekooporną powoduje często dezorientację, pospieszne poszukiwanie sprawdzonych informacji o diecie i jej zasadach. Książka „Dieta ketogenna w leczeniu padaczki” to poradnik napisany w bardzo przystępny sposób przez osobę, która przez wiele lat prowadziła swoje dziecko w tym modelu żywienia. Pani Jaromin zebrała informacje dotyczące zasad diety ketogennej, jej możliwych działań niepożądanych,  praktycznego zastosowania w tym najczęstszych pytań, które zadawane są przez rodziców dzieci prowadzonych na tej diecie.

Autorka przeprowadziła wywiady z lekarzami prowadzącymi pacjentów na tej diecie, rodzicami, którzy na co dzień zmagają się z trudami doboru odpowiednich produktów, zmiennego samopoczucia małych pacjentów jak i psychologiem, który zajmuje się rodzinami dotkniętymi tym problemem. Co niezwykle ważne w książce znalazły się praktyczne porady kulinarne zarówno co do doboru składników jak i obróbki kulinarnej.

Bardzo pomocne mogą być zebrane w poradniku adresy krajowych ośrodków medycznych specjalizujących się w prowadzeniu pacjentów na diecie ketogennej. Autorka w swojej książce zacytowała kilkadziesiąt bardzo aktualnych pozycji bibliograficznych dotyczących tematu diety ketogennej, do których można zajrzeć w poszukiwaniu dodatkowych informacji o tej wymagającej i dość trudnej dla pacjentów diecie.

Zobacz również

Książkę poleciłabym rodzicom dzieci chorych, u których stosowanie diety ketogennej ze względów medycznych jest koniecznością. Znajdą tu wiele praktycznych wskazówek i odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania. Poradnik jest wart również uwagi lekarzy, dietetyków i psychologów, aby poznali zagadnienie diety ketogennej z perspektywy pacjenta, jego codziennych problemów, powstających pytań i rozterek.

Pacjenci ze zdiagnozowaną  padaczką lekooporną, u których stosuje się dietę ketogenną, poza opieką lekarską powinni pozostawać także pod nadzorem wykwalifikowanego dietetyka oraz psychologa – dobrze wyedukowanych w tej tematyce – stąd specjaliści ci powinni również zajrzeć do poradnika pani Moniki Jaromin.