Komputerowe Programy Dietetyczne w 2023 roku

Avatar photo
programy dietetyczne

Dobrze dobrane oprogramowanie dietetyczne może stanowić bardzo dużą pomoc profesjonalnym dietetykom przy układaniu diet. Chociaż w Polsce dostępnych jest wiele aplikacji w języku polskim – posiadają one bardzo zróżnicowany poziom zaawansowania funkcji. W tym artykule postaramy się przybliżyć pokrótce możliwości popularniejszych spośród z nich.

Corocznie aktualizowane zestawienie wszystkich programów dla dietetyków w postaci tabeli znajdziecie tu:

https://dietetycy.org.pl/programy-dla-dietetykow-porownanie/

Najlepsze programy w 2023 roku. Który program do układania diet wybrać?

Kliknij w logo jednego z najpopularniejszych programów dietetycznych, aby dowiedzieć się więcej lub podzielić się opinią:

nuvero makemediet
kcalmar
 
tiqdiet

Wybrane polskie programy dietetyczne

Aliant

Na podstawie wytycznych w profilu pacjenta program Aliant jest pomocny w konstruowaniu różnego rodzaju diet: eliminacyjnych, redukcyjnych, nisko-glikemicznych, dla sportowców lub osób uprawiających sport rekreacyjnie.

Program Aliant jako jedyny na rynku umożliwia pracę z oryginalnymi zagranicznymi bazami produktów: amerykańską, brytyjską, norweską, niemiecką, szwajcarską. Dla szkół oraz uczelni wyższych została opracowana specjalna wersja edukacyjna programu.

AvoDiet

AvoDiet posiada wszystko, czego oczekuje się od nowoczesnego programu do układania diet. Jest też stale rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Działa na zasadzie rozbudowanego kreatora jadłospisu z bazą gotowych produktów i przepisów. Korzysta z bazy IŻŻ oraz USDA.

Dieta 6

Jednym z bardziej zaawansowanych, jeśli chodzi o możliwości programem dostępnych w Polsce oraz opracowanym w kraju przez Instytut Żywności i Żywienia jest program DIETA 6. Jest to program dla wszystkich, zawodowo zajmujących się planowaniem i oceną żywienia indywidualnego i zbiorowego (m. in. dla pracowników naukowych, dla lekarzy, dietetyków, doradców żywieniowych oraz trenerów osobistych). Nowy program komputerowy Dieta 6 został opracowany w Samodzielnej Pracowni Epidemiologii i Norm Żywienia, Instytutu Żywności i Żywienia, w 2018 roku.

Dietetyk

Innym programem oferowanym przez Instytut Żywności i Żywienia jest program „Dietetyk” – koszt tego programu to ponad 100 złotych i służy on przede wszystkim specyficznym wymogom diety szpitalnej – Dietetyk 1 dla diety bezglutenowej, zaś Dietetyk 2 dla żywienia szpitalnego.

Dietetyk Pro

DietetykPro to działający w całości online program dla dietetyków. Program DietetykPro dokonuje wszystkich najważniejszych obliczeń za dietetyka i dysponuje potężną bazą produktów oraz gotowych potraw – ponad 9000 pozycji, którą można dowolnie rozbudowywać. Darmowe, profesjonalne szablony z jadłospisami sprawiają, że praca dietetyka staje się łatwiejsza. W ramach DietetykPro dostępna jest też platforma dla pacjentów, na której widoczne są jadłospisy i lista zakupów udostępnione przez dietetyka. Wszystkie dane w programie są zabezpieczone certyfikatami szyfrującymi SSL.

Dietico

Dietico to polski program komputerowy dostępny przez przeglądarkę powstały w roku 2018. Posiada nowoczesną, wygodną i intuicyjną szatę graficzną oraz kilka wyróżniających go na tle konkurencji funkcjonalności, w tym zaznaczenie opcji umożliwiającej pominięcie potraw zawierających produkty niesezonowe- niedostępne aktualnie w sklepach (program bierze pod uwagę miesiąc, w jakim układamy jadłospis). Mamy też możliwość dopasowania potraw pod kątem wyposażenia kuchennego, którym dysponuje pacjent.

Dietik.Pro

Program Dietik.Pro jest stosunkowo nową usługą na rynku. Reklamowany jest jako najszybszy program dla dietetyków. Dość szybko zyskał znaczącą popularność wśród specjalistów. Można obecnie wypróbować go w ramach 14-dniowego okresu próbnego.

DietMag

Program DietMag jest darmową alternatywą dla konkurencyjnych aplikacji. Umożliwia układanie diet na podstawie edytowalnej bazy danych produktów żywnościowych, śledzenie składu dań – węglowodany / białka / tłuszcze. Posiada również wbudowanych kilka kalkulatorów.

DietPerfekt

Zadaniem Platformy DietPerfekt jest nie tylko pomoc w układaniu i bilansowaniu jadłospisów ale kompleksowe podejście do pacjenta w gabinecie dietetycznym. To, co wyróżnia Platformę to możliwość prowadzenia żywieniowego dorosłych, ciężarnych oraz dzieci. Twórcy programu zbudowali ogromną bazę produktów (12 tysięcy) oraz posiłków (10 tysięcy) Warto również nadmienić, że Platforma DietPerfekt posiada Nową Bazę IŻŻ. Wydawany plan dietetyczny zawiera nie tylko spersonalizowany jadłospis ale również analizę dotychczasowego sposobu odżywiania się i wiele więcej.

Diet Planner

Ambicją tego programu jest wykorzystanie zaawansowanych algorytmów, by jak najbardziej ułatwić pracę dietetykowi i zautomatyzować powtarzalną pracę. Program pozwala na korzystanie przez niego przez stronę internetową lub aplikację. Zawiera także kilka ciekawych rozwiązań jak gotowe schematy żywieniowe.

Kcalmar.pro

Jedyne na rynku oprogramowanie dla dietetyków, które jest równocześnie platformą łączącą z ponad 100 tysiącami nowych pacjentów. Błyskawiczny kreator jadłospisów, dostęp do ponad 840 sprawdzonych i nowoczesnych przepisów, bogata baza produktów ze szczegółowymi danymi o wartościach odżywczych. Dzięki rozwiązaniom Kcalmar.pro dietetycy mogą przesyłać pacjentom estetyczne i kolorowe wydruki jadłospisów lub łączyć się z nimi za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W niej też pojawiają się ich publiczne profile, za pośrednictwem których zdobywają nowych pacjentów.

Make Me Diet

Make Me Diet to intuicyjny i przejrzysty program do układania jadłospisów. Priorytetem twórców było stworzenie stabilnego i dostosowanego do potrzeb dietetyków programu, dzięki któremu mogą pracować szybciej i wydajnej. Program ma wiele przydatnych funkcjonalności, a kilka z nich to możliwość prowadzenia kartotek pacjentów, skalowanie kaloryczności jadłospisów, zamiana produktów w jadłospisie jednym kliknięciem, czy obliczanie ładunku glikemicznego dla dnia oraz posiłku. Dodatkowo, program jest w bardzo korzystnej cenie i przewiduje zniżki dla studentów.

Zobacz również

Mój komputerowy dietetyk 3.0

Program mój komputerowy dietetyk skupia swoje funkcje przede wszystkim na rejestracji spożywanych posiłków, sprawdzając ich wartość odżywczą na podstawie wbudowanej bazy popularnych produktów oraz dań. Wprowadzać można dodatkowo także ćwiczenia fizyczne. Posiada ułatwienia dla chorych na cukrzycę, umożliwia generowanie raportów i analiz. Program dostępny jest w formie miesięcznej wersji demonstracyjnej, bądź odnawialnej wersji płatnej.

Nuvero

Program dostępny jest on-line i można go używać praktycznie na każdym urządzeniu – od komputera po urządzenia mobilne. Dużą zaletą jest to, że w programie znajdziemy aż 2 edytory do błyskawicznego tworzenia jadłospisów – dietetycy wybierają najbardziej odpowiedni dla siebie.

Ponadto program posiada wszystkie niezbędne funkcje do szybkiego i profesjonalnego układania diet: bogata baza produktów i dań, szablony gotowych jadłospisów, wysyłka jadłospisu bezpośrednio z programu sms’em i e-mailem, ankieta dietetyczna on-line oraz możliwość pracy w zespole.

Tiqdiet

TiqDiet to nowość na polskim rynku programów dietetycznych. Jest to platforma łącząca w sobie program dla dietetyków z aplikacją mobilną dla ich podopiecznych. Dzięki programowi dietetyk zbuduje pokaźną bazę pacjentów, stworzy jadłospis, przypisze suplementy oraz stworzy pozażywieniowy plan wspierający zdrowie. Cały plan diety jest wysyłany na telefon pacjenta. Dietetyk w czasie rzeczywistym widzi, jak podopieczni radzą sobie ze stosowaniem się do jego zaleceń. TiqDiet jest pierwszym na świecie programem realnie pomagającym w tworzeniu nowych, prawidłowych nawyków żywieniowych.

Zagraniczne programy dietetyczne

Istnieje szereg rozbudowanych, wielofunkcyjnych programów zagranicznych. Oprócz droższych, bardzo rozbudowanych programów typu Nutribase 20 (zaawansowany system służący m.in. do opracowywania jadłospisów, przydatny również w trakcie badań naukowych), The Food Processor i Nutritionist Pro – istnieją mniejsze, które również posiadają bogatą bazę produktów (zazwyczaj oparte na darmowej bazie USDA) – wadą jest to, że wiele produktów jest rzadko dostępnych w Polsce.

W ostatnich latach powstały także bardziej wygodne platformy – wśród nich portugalskie Nutrium (dostępne oczywiście również w wersji anglojęzycznej), a także skupione na zarządzaniu gabinetem NutriAdmin oraz Nutrition Maker.

Warto zapoznać się z produktami oferowanymi obecnie na rynku, ponieważ wybór jest dosyć duży i warto zwrócić uwagę na opcje, które najlepiej będą dopasowane do naszych potrzeb.

  • Data pierwotnej publikacji artykułu: 22.01.2013
  • Data ostatniej aktualizacji: 4.02.2023