Niedociśnienie – objawy i przyczyny

Avatar photo
niedociśnienie

Niedociśnienie tętnicze, czyli inaczej hipotonia, to przewlekła dolegliwość związana z ciśnieniem. Ma miejsce wówczas, gdy jest ono niższe niż 100/60 mmHg, może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Co więcej, dotyka ono często nawet dzieci o bardzo drobnej budowie ciała, a w szczególności dziewczynki.

Rodzaje hipotonii

Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje niedociśnienia tętniczego:

1. Niedociśnienie pierwotne
2. Niedociśnienie wtórne
3. Ortostatyczne niedociśnienie

Objawy

Najczęstszymi objawami niedociśnienia tętniczego są mocne uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją i skupieniem się. Osoby z obniżonym ciśnieniem mogą odczuwać również kołatanie serca, szum w uszach czy mroczki przed oczami. Ich twarz zazwyczaj jest blada i ciągle powracają nudności.

Przyczyny

Uważa się, iż skłonność do hipotonii pierwotnej ma charakter dziedziczny, co więcej, jeśli nie towarzyszą jej żadne dolegliwości, to nie stanowi ona większego zagrożenia dla funkcjonowania ludzkiego organizmu.

W drugim przypadku, czyli wtórnego niedociśnienia sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ten rodzaj niedociśnienia jest konsekwencją jakiejś choroby lub też przyjmowania leków. Do chorób, które najczęściej wywołują hipotonię wtórna należą: niedoczynność tarczycy, niedobór sodu we krwi, niedoczynność kory nadnerczy lub przysadki oraz niedobór płynów ustrojowych.

Z kolei trzeci rodzaj może powstać w wyniku niedociśnienia wtórnego, zaburzeń układu nerwowego, zespołu pozakrzepowego, żylaków lub też uszkodzeń komórek nerwowych w mózgu.

Zobacz również
depresja dieta

Leczenie

Każde dziecko, które bardzo źle znosi hipotonię pierwotną musi zostać zbadane przez lekarza. Zostanie wówczas zlecony szereg badań fizykalnych, aby móc dokładniej rozpoznać chorobę.

Inne rodzaje niedociśnienia tętniczego mogą być leczone sposobami farmakologicznymi, ale częściej zaleca się po prostu stosowanie kilku zasad:

● jedzenie małych, ale częstych posiłków,
● dbanie o aktywność fizyczną,
● wykonywanie masaży po przebudzeniu,
● wysypianie się,
● rzucenie palenia,
● picie wody (minimum 8 szklanek)

Artykuł powstał we współpracy z http://www.apteka-oliwna.pl.