Regularność posiłków

Avatar photo
regularność posiłków

Regularne posiłki stanowią podstawę zasad zdrowego żywienia. Badania potwierdzają, iż większość z nas nie jada 5 posiłków dziennie, pomijane są głównie śniadania. Zazwyczaj wypijamy jedynie kawę i wychodzimy z domu. Następnie wpadamy w wir pracy i dopiero popołudniu przypominamy sobie o tym, że nic nie jedliśmy. Niestety zdążyliśmy już wygłodzić swój organizm, zwolnić przemianę materii i kolejne posiłki nie będą już tak dobrze trawione. Pomijanie śniadań tłumaczymy głównie zbyt wczesnym wstawaniem do pracy, brakiem czasu z rana, brakiem łaknienia. Niewielki apetyt po przebudzeniu rzeczywiście może występować jednak postarajmy się przyzwyczaić organizm do śniadań, a z czasem stanie się to naturalnym, porannym rytuałem. Wiele osób uważa, iż rezygnując ze śniadań przyjmie mniejszą ilość kalorii w ciągu dnia – nic bardziej mylnego. Braki energetyczne z pewnością zostaną nadrobione i to z nawiązką. Organizm zacznie się domagać składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, a że my jesteśmy już bardzo głodni zjemy o wiele więcej niż potrzebujemy. Wygłodzony organizm postanowi zrobić zapasy, magazynując je w postaci tkanki tłuszczowej. Daną sytuację traktuje jako swego rodzaju zabezpieczenie na dalszy czas głodówki, którą mu zaserwujemy w porze obiadowej.

Śniadanie

Śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Organizm musi zostać pobudzony i otrzymać dawkę składników odżywczych, energii. W ten sposób przyspiesza przemiana materii, która zwolniła w ciągu nocy, sprawniej pracuje cały układ trawienny. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Doskonałym wyborem jest pieczywo żytnie, płatki owsiane czy omlety z mąki razowej. Produkty pełnoziarniste są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.

Posiłki w ciągu dnia

Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’, rzucimy się na jedzenie i nie będziemy mogli się nasycić. Chęć podjadania będzie nam towarzyszyć do końca dnia. Obfite wieczorne obiado-kolacje najczęściej przyczyniają się do nadwagi i otyłości. Jeżeli jemy bardzo mało w ciągu dnia organizm przestawia się na ,,prace przy mniejszych obrotach’’. Nie jest w stanie przetrawić tak wielkiego posiłku. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.

Zobacz również
jelito grube

Kolacja

Kolacja powinna być spożywana nie później niż 2h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Zaplanujmy zdrową kolację o odpowiedniej porze, dzięki czemu posiłek zdąży się przetrawić, a z drugiej strony nie poczujemy głodu przed samym snem. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów. Najlepsze rozwiązanie to połączenie białka z warzywami.

Dzięki regularnym posiłkom zachowany jest stały poziom cukru we krwi, nie odczuwamy napadu głodu czy osłabienia. Postarajmy się zatem pamiętać o posiłkach i w miarę możliwości spożywać je w równych odstępach czasu. Z pewnością takie postępowanie zaowocuje dobrym samopoczuciem i idealną sylwetką.