Śledź

Avatar photo
śledź
śledź
tahe4ka / 123RF

Śledź jest jednym z najpopularniejszych gatunków morskich ryb konsumpcyjnych dostępnych w Polsce. Wykorzystywany od setek lat doczekał się kilkuset przepisów kulinarnych i sposobów przyrządzenia.

Artykuł z cyklu Tydzień rybny dietetycy.org.pl

Jak przyrządzić śledzia żeby był jak najzdrowszy?

Dokonawszy już zakupu warto jest przyrządzić rybę w taki sposób aby zachowała ona swoje cenne wartości odżywcze – dlatego najbardziej polecaną formą obróbki kulinarnej jest gotowanie na parze lub pieczenie. Śledź smażony na złoto, podawany z frytkami czy śledź pod pierzynką z serem i śmietaną lub w oleju nie są rekomendowane dla osób dbających o linię.

Ciekawostką jest przepis na śledzia na słodko, który jest popularnym daniem kuchni skandynawskiej.

Wartości odżywcze

Delikatne mięso śledzia bogate jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, składniki mineralne a także witaminy głównie z grupy B a także A, E oraz tak ważną witaminę D3. Ponadto śledź należy do ryb o najmniejszym stopniu zanieczyszczenia metalami ciężkimi a jego populacja nie jest zagrożona wyginięciem, co potwierdza raport WWF z 2013 roku.

ryby wartości odżywcze

Zobacz również
sorgo

Dlatego nie wahajmy się włączać tej smacznej popularnej ryby do menu. Ważne jest jedynie umiejętne dobranie potrawy tak aby nie przesłonić prozdrowotnych właściwości tej ryby nadmiarem tłuszczu.

Jak przechowywać śledzia?

Popularnym sposobem jego konserwacji było solenie – tuszki układane w beczkach obsypane grubą warstwą soli pozwalało przechowywać śledzie a przede wszystkim je transportować w czasach kiedy droga od morza ma południe zajmowała kilkanaście dni. Tak zakonserwowane ryby wymagały wielogodzinnego namaczania w wodzie aby pozbyć się nadmiaru soli i móc przerabiać ich mięso. Obecnie jedną z najpopularniejszych metod konserwowania tej ryby jest zalewanie pozyskanych z nich filetów olejem lub octem. Ten drugi zabieg wpływa też korzystnie na jakość sensoryczną mięsa oraz powoduje, że ości pozostałe w mięsie rozpuszczają się i mogą być bez obaw spożywane.

Jak kupować śledzie?

Popularną formą śledzia dostępną w sprzedaży są wędzone tuszki. Ponadto w sklepach znaleźć można pełną gamę gotowych do spożycia przetworów na bazie śledzi – od form w puszce saute lub  z różnymi dodatkami, po formy marynowane także na sposób regionalny czy gotowe dania jak sałatki i pasty . W ofercie sklepów rybnych dostępne są również świeże tuszki bądź filety – w jaki sposób dokonać właściwego ich wyboru opisywaliśmy to w artykule „jak rozpoznać świeżą rybę„.