Woda w diecie osób starszych

Liczba prywatnych domów seniora w ostatnich latach rośnie, gdyż liczba osób starszych znacząco wzrasta. Należałoby się zastanowić w jaki sposób pomóc badanej grupie osób.

Okazuje się, iż woda to najlepszy uzdrowiciel. Przeglądając literaturę fachową nie sposób nie dostrzec znaczenia wody w organizmie, zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku. Z wiekiem zawartość wody zmienia się: 25-35 ml/kg – taką ilość wody, płynów należy wypijać w ciągu dnia, co stanowi ok. 2000 ml dla kobiety i 2500 ml dla mężczyzn. 

Po czym rozpoznać odwodnienie u seniorów?

Najczęstsze objawy to:

 • bóle i zawroty głowy
 • zaburzenia świadomości i widzenia
 • tachykardia
 • uczucie osłabienia
 • utrata elastyczności skóry i zapadnięte oczy
 • zaparcia
 • zagęszczony mocz
 • skłonności do upadków

Jak tracimy wodę?

Woda jest niezbędnym elementem naszego życia. Jej utrata następuje przez:

 • przewód pokarmowy (procesy trawienne następują przy użyciu wody) – podczas biegunek, zaburzeń układu pokarmowego następuje znaczna utrata wody, dlatego należy pamiętać o uzupełnieniu płynów u seniorów i nie tylko
 • skóra, płuca – procesy termoregulacyjne, czy aktywność receptorów jest zmniejszona, mimo to znaczna utrata następuje właśnie przez skórę i płuca
 • nerki – to najbardziej oczywisty narząd, który potrzebuje wody
 • leki – leki stosowane w chorobie Parkinsona, związki upośledzające termoregulację, środki przeczyszczające – chorzy, którzy stosują tego typu farmakoterapię są zagrożeni zwiększoną utratą wody.
 • wielomocz
 • depresja
 • demencja
 • apatia
 • ograniczenie sprawności ruchowej

Wszystkie te czynniki to główne przyczyny utraty płynów. Osoby chore, szczególnie w podeszłym wieku nie zdają sobie z ich istnienia sprawy – natomiast dietetyk, przeprowadzając wywiad, powinien zapytać o te objawy, a także nie zapomnieć dopytać o stosowanie leków czy dysfunkcje organizmu, o których wspomniano wyżej.

Gdy osoby starsze nie chcą pić

Osobom starszym ciężko wypić 2000-2500 ml wody na dzień. Jak radzić sobie w sytuacji kiedy osoby starsze nie chcą pić?

Najłatwiej pomóc pijąc w towarzystwie osoby starszej. Najczęściej wtedy seniorzy przypominają sobie o pragnieniu.

Naczynie, z którego pije, wypełnić nie do pełna – a do połowy. Istotne również, aby nie zmuszać do picia, gdyż prowadzi to do sytuacji zupełnie odwrotnej , czyli zupełnej niechęci picia czegokolwiek.

Ważne jest również, aby w zasięgu ręki znajdowała się szklanka z wodą.

By osiągnąć cel 2000-2500 ml/dzień, warto zadbać o dwudaniowy obiad, gdyż zupy oprócz dużej zawartości witamin i minerałów to także płyny!

Kolejnym dobrym sposobem to spożywanie codziennie warzyw i owoców, które również zawierają wodę i z pewnością warto podawać je osobom starszym. Należy jednak nie zapominać o chorych na cukrzycę i ograniczonym spożyciu owoców.

Dlaczego woda to uzdrowienie?

 1. Organizm, który jest dobrze nawodniony łatwiej się regeneruje po różnego operacjach, chorobach.
 2. Zmniejsza ryzyko zachorowań układu krwionośnego.
 3. U osób z demencją, Alzheimerem, odpowiednie nawodnienie organizmu korzystnie wpływa na funkcjonowanie i świadomość człowieka.
 4. Przy dobrym nawodnieniu układ pokarmowy lepiej funkcjonuje.  Zaparcia to to najczęstszy problem seniorów. Właściwa ilość spożywanych płynów rozwiązuje problem.
 5. Kolejny aspekt to oczywiście wchłanianie witamin rozpuszczalnych w wodzie. Odwodnienie wyklucza wchłanianie witamin z grupy B, C, a tym samym osłabia organizm i prowadzi również do zaburzeń hormonalnych

Znaczenie wody należy szeroko popularyzować nie tylko wśród osób w wieku 60 i starszych, gdyż każdy etap życia człowieka jest niezwykle ważny i w każdym istotną rolę odgrywa właśnie woda. Edukacja żywieniowa w tym zakresie jest konieczna, a często pomijana.

Nasi zachodni sąsiedzi cieszą się o wiele większą świadomością nie tylko na temat wody, dzięki cotygodniowym programom telewizyjnym na temat żywienia i nie tylko.

Populacja Polski nie posiada niestety wystarczającej wiedzy na ten temat, a także na temat skutków odwodnienia. Najbardziej niepokojące jednak jest to, iż wśród osób starszych łatwo nie zauważyć objawów – a to z kolei zwiększa śmiertelność tej grupy.

Czytaj także:

Aneta Mroczek

Aneta Mroczek

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiadam tytuł magistra dietetyki klinicznej. Pracuję jako opiekun osób starszych
Aneta Mroczek

Latest posts by Aneta Mroczek (see all)

Dodaj komentarz