Woda w diecie osób starszych

Avatar photo
woda w diecie osób starszych

Liczba prywatnych domów seniora w ostatnich latach rośnie, gdyż liczba osób starszych znacząco wzrasta. Należałoby się zastanowić w jaki sposób pomóc badanej grupie osób.

Okazuje się, iż woda to najlepszy uzdrowiciel. Przeglądając literaturę fachową nie sposób nie dostrzec znaczenia wody w organizmie, zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku. Z wiekiem zawartość wody zmienia się: 25-35 ml/kg – taką ilość wody, płynów należy wypijać w ciągu dnia, co stanowi ok. 2000 ml dla kobiety i 2500 ml dla mężczyzn. 

Po czym rozpoznać odwodnienie u seniorów?

Najczęstsze objawy to:

  • bóle i zawroty głowy
  • zaburzenia świadomości i widzenia
  • tachykardia
  • uczucie osłabienia
  • utrata elastyczności skóry i zapadnięte oczy
  • zaparcia
  • zagęszczony mocz
  • skłonności do upadków

Jak tracimy wodę?

Woda jest niezbędnym elementem naszego życia. Jej utrata następuje przez:

  • przewód pokarmowy (procesy trawienne następują przy użyciu wody) – podczas biegunek, zaburzeń układu pokarmowego następuje znaczna utrata wody, dlatego należy pamiętać o uzupełnieniu płynów u seniorów i nie tylko
  • skóra, płuca – procesy termoregulacyjne, czy aktywność receptorów jest zmniejszona, mimo to znaczna utrata następuje właśnie przez skórę i płuca
  • nerki – to najbardziej oczywisty narząd, który potrzebuje wody
  • leki – leki stosowane w chorobie Parkinsona, związki upośledzające termoregulację, środki przeczyszczające – chorzy, którzy stosują tego typu farmakoterapię są zagrożeni zwiększoną utratą wody.
  • wielomocz
  • depresja
  • demencja
  • apatia
  • ograniczenie sprawności ruchowej

Wszystkie te czynniki to główne przyczyny utraty płynów. Osoby chore, szczególnie w podeszłym wieku nie zdają sobie z ich istnienia sprawy – natomiast dietetyk, przeprowadzając wywiad, powinien zapytać o te objawy, a także nie zapomnieć dopytać o stosowanie leków czy dysfunkcje organizmu, o których wspomniano wyżej.

Gdy osoby starsze nie chcą pić

Osobom starszym ciężko wypić 2000-2500 ml wody na dzień. Jak radzić sobie w sytuacji kiedy osoby starsze nie chcą pić?

Najłatwiej pomóc pijąc w towarzystwie osoby starszej. Najczęściej wtedy seniorzy przypominają sobie o pragnieniu.

Naczynie, z którego pije, wypełnić nie do pełna – a do połowy. Istotne również, aby nie zmuszać do picia, gdyż prowadzi to do sytuacji zupełnie odwrotnej , czyli zupełnej niechęci picia czegokolwiek.

Ważne jest również, aby w zasięgu ręki znajdowała się szklanka z wodą.

By osiągnąć cel 2000-2500 ml/dzień, warto zadbać o dwudaniowy obiad, gdyż zupy oprócz dużej zawartości witamin i minerałów to także płyny!

Zobacz również
trener personalny

Kolejnym dobrym sposobem to spożywanie codziennie warzyw i owoców, które również zawierają wodę i z pewnością warto podawać je osobom starszym. Należy jednak nie zapominać o chorych na cukrzycę i ograniczonym spożyciu owoców.

Dlaczego woda to uzdrowienie?

  1. Organizm, który jest dobrze nawodniony łatwiej się regeneruje po różnego operacjach, chorobach.
  2. Zmniejsza ryzyko zachorowań układu krwionośnego.
  3. U osób z demencją, Alzheimerem, odpowiednie nawodnienie organizmu korzystnie wpływa na funkcjonowanie i świadomość człowieka.
  4. Przy dobrym nawodnieniu układ pokarmowy lepiej funkcjonuje.  Zaparcia to to najczęstszy problem seniorów. Właściwa ilość spożywanych płynów rozwiązuje problem.
  5. Kolejny aspekt to oczywiście wchłanianie witamin rozpuszczalnych w wodzie. Odwodnienie wyklucza wchłanianie witamin z grupy B, C, a tym samym osłabia organizm i prowadzi również do zaburzeń hormonalnych

Znaczenie wody należy szeroko popularyzować nie tylko wśród osób w wieku 60 i starszych, gdyż każdy etap życia człowieka jest niezwykle ważny i w każdym istotną rolę odgrywa właśnie woda. Edukacja żywieniowa w tym zakresie jest konieczna, a często pomijana.

Nasi zachodni sąsiedzi cieszą się o wiele większą świadomością nie tylko na temat wody, dzięki cotygodniowym programom telewizyjnym na temat żywienia i nie tylko.

Populacja Polski nie posiada niestety wystarczającej wiedzy na ten temat, a także na temat skutków odwodnienia. Najbardziej niepokojące jednak jest to, iż wśród osób starszych łatwo nie zauważyć objawów – a to z kolei zwiększa śmiertelność tej grupy.

Czytaj także: