To już oficjalne. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała rozporządzenie ministerstwa zdrowia w sprawie zapowiadanego od kilku miesięcy połączenia najważniejszej organizacji żywieniowej w kraju czyli Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie z Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie.
Oznacza to, że z dniem 1 lutego 2020 istniejący od 12.04.1963 roku IŻŻ (czyli ponad 56 lat) przestanie formalnie istnieć jako samodzielna jednostka a jego zadania przejmie połączona instytucja NIZP-PZH.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
W efekcie zadania IŻŻ przejmie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Ta operacja związana jest z kosztem wysokości 180 tys. zł., który poniesie PZH. Tym samym IŻŻ za tydzień przestanie istnieć jako oddzielny byt.
Czy zajmował się IŻŻ?
Dietetykom działania Instytut Żywności i Żywienia nie trzeba dokładniej przedstawiać – w skrócie była to struktura, która wyznaczała wytyczne w postaci norm żywienia, piramid żywieniowych, prowadziła ogólnopolskie programy żywieniowe oraz działania edukacyjne i organizowała ogólnopolskie kongresy żywieniowe. W strukturach instytutu powstało też popularyzujące wiedzę Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej oraz poradnia dietetyczna online.
Co chce zyskać Ministerstwo Zdrowia?
Treść rozporządzenia wskazuje jednoznacznie, że Ministerstwo widzi w połączeniu instytutów szansę na osiągnięcie synergii w postaci zarządzania obiektami, zasobami ludzkimi, zakupem kosztownej aparatury potrzebnej do badań. Wskazuje się także na korzyści potencjału takiej większej organizacji w obszarze badań i rozwoju i kultury organizacyjnej.
4 nowe obszary wspólnych działań nowego Instytutu
W treści rozporządzenia natrafimy na 4 obszary, które połączenie Instytutów umożliwi:
- Krajowe Laboratorium Referencyjne – ma służyć badaniom nad zanieczyszczeniami chemicznymi, materiałami do kontaktu z żywnością i mikrobiologią żywności
- Analityka alergenów w żywności
- Podniesienie rangi instytutu za granicą
- Wprowadzenie badań typu National Health and Nutrition Examination Survey
Co to oznacza dla dietetyków?
Rozporządzenie niewiele mówi na temat zmian w ramach Instytutu, stąd ciężko domniemywać które dotychczasowe działania IŻŻ będą rozwijane. Przypomnijmy, że już w czerwcu szefostwo połączonego organu objął dr Grzegorz Juszczyk (link). Zapowiadał on, że jednym z obszarów zainteresowań będzie usystematyzowania regulacji prawnych zawodu dietetyka przez na przykład egzaminy certyfikujące (link).
Niewątpliwie więcej dowiemy się na ten temat po 1 lutego – o wszelkich zmianach niezwłocznie Was poinformujemy.
Źródło rozporządzenia: premier.gov.pl