100 pierwszych lekarzy z certyfikatem leczenia nadwagi i otyłości

Avatar photo
certfikaty ptbo

Pamiętacie burzę jaką wywołała w środowisku dietetyków propozycja stworzenia lekarskiej specjalności obesitologa trzy lata temu? Projekt ten chociaż nie doprowadził do tej pory do stworzenia specjalnych kierunków na uczelniach medycznych – jest obecnie częściowo realizowany w programie Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (PTBO).

W momencie, w którym piszemy ten artykuł wydano pierwszych 100 certyfikatów. Jak podaje „Rynek Zdrowia” zapisanych na kurs jest 900 lekarzy. Zainteresowanie jest na tyle duże, że obecnie wstrzymana jest możliwość zgłaszania się na kurs. Szczególnie, że szkolenie jest bezpłatne.

Certyfikacja odbywa się na zasadzie e-learningu (7 tematów, po każdym jest test, po zdaniu wszystkich powyżej 80% możliwe jest ściągnięcie ze strony certyfikatu).

Można by było powiedzieć: w końcu szansa dla wielu lekarzy na rozszerzenie i uzupełnienie wiedzy z tak często pomijanej nauki o żywieniu. To też dopiero pierwszy etap kursu, przewidzianego na dłuższy okres. W ramach zespołu z obesitologiem mieliby zresztą współpracować dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog. Z punktu widzenia wielu mniejszych poradni dietetycznych – bez umów z placówkami medycznymi – nasuwa się pytanie, co oznacza wymienione na stronie internetowej PTBO wśród korzyści kursu pozyskanie pacjentów korzystających z miejsc nieprofesjonalnych i tych, którzy nie uzyskali wcześniej właściwej pomocy lekarskiej. To też pytanie – jak w rzeczywistości system będzie funkcjonował i czy leczenie otyłości nie będzie odchodziło w kierunku rozwiązań operacji.

W parze z powyższym, przyznawane są przez PTBO certyfikaty dla placówek medycznych, potwierdzające spełnienie wszystkich niezbędnych wymagań do leczenia nadwagi i otyłości. Aby go otrzymać, należy mieć min. jednego pracownika z certyfikatem z obesitologii (lekarz) ale też dietetyka lub wyznaczoną poradnię współpracującą.

Zobacz również
jogurt probiotyk

Więcej na temat programu znajdziecie na stronie certyfikacjaptbo.pl

Jaka jest Wasza opinia na temat tego projektu? Zapraszamy do komentowania!