184 000 śmierci rocznie powiązanych ze spożyciem słodzonych napojów

Avatar photo
napoje słodzone

Te wysokie liczby, o których mowa w tytule, to szacunki z opublikowanego pod koniec czerwca artykułu w Circulation. Jak wspomina Dariush Mozzafarrian z bostońskiego Friedman School of Nutrition Science & Policy w Tufts University, który wraz z kolegami przygotowywał raport – ograniczenie bądź wyeliminowanie z diety słodzonych napojów powinno być najwyższym, globalnym priorytetem.

napoje słodzone
Apirut Siri / 123RF

Zła dieta zbiera żniwo

Według autorów badania tylko w 2010 napoje słodzone były współwinne:

  • 133 000 zgonom w wyniku cukrzycy
  • 45 000 zgonom w wyniku chorób serca
  • 6 450 zgonom w wyniku chorób nowotworowych

Które napoje szkodzą?

Do szufladki słodzonych napojów w ramach tego konkretnego badania, powędrowały zarówno popularne słodzone napoje gazowane, napoje sportowe i energetyczne, kupne i domowe słodkie napoje (powyżej 50 kcal w niecałej szklance), jak i soki owocowe (z wyłączeniem prawdziwym 100% soków).

Dlaczego warto wspomnieć o tym badaniu? Wyniki jego oparte są na olbrzymiej próbie – 62 ankiet, ponad 600 tysięcy osób na przestrzeni lat 1980-2010 z 51 państw świata. Dzięki temu wnioski dotyczące wpływu diety na najgroźniejsze choroby są godne uwagi.

Zobacz również
tauryna energetyk

Zdrowa Japonia, chory Meksyk

Inna ciekawostka – różnice między krajami, grupami wiekowymi i etnicznymi są ogromne. Chociażby badacze podkreślają przykład populacji Japonii po 65. roku życia (1% śmierci) versus Meksyku poniżej 45. roku życia (30% śmierci). Zaraz po Meksyku w tym niechlubnym rankingu plasowały się Stany Zjednoczone. Podkreśla się również fakt, że to osoby młodsze są częściej ofiarą negatywnego wpływu dodawania słodzonych napojów do codziennego menu.

Źródło: newswise.com