Teraz czytasz
184 000 śmierci rocznie powiązanych ze spożyciem słodzonych napojów

184 000 śmierci rocznie powiązanych ze spożyciem słodzonych napojów

napoje słodzone

Te wysokie liczby, o których mowa w tytule, to szacunki z opublikowanego pod koniec czerwca artykułu w Circulation. Jak wspomina Dariush Mozzafarrian z bostońskiego Friedman School of Nutrition Science & Policy w Tufts University, który wraz z kolegami przygotowywał raport – ograniczenie bądź wyeliminowanie z diety słodzonych napojów powinno być najwyższym, globalnym priorytetem.

napoje słodzone
Apirut Siri / 123RF

Zła dieta zbiera żniwo

Według autorów badania tylko w 2010 napoje słodzone były współwinne:

  • 133 000 zgonom w wyniku cukrzycy
  • 45 000 zgonom w wyniku chorób serca
  • 6 450 zgonom w wyniku chorób nowotworowych

Które napoje szkodzą?

Do szufladki słodzonych napojów w ramach tego konkretnego badania, powędrowały zarówno popularne słodzone napoje gazowane, napoje sportowe i energetyczne, kupne i domowe słodkie napoje (powyżej 50 kcal w niecałej szklance), jak i soki owocowe (z wyłączeniem prawdziwym 100% soków).

Dlaczego warto wspomnieć o tym badaniu? Wyniki jego oparte są na olbrzymiej próbie – 62 ankiet, ponad 600 tysięcy osób na przestrzeni lat 1980-2010 z 51 państw świata. Dzięki temu wnioski dotyczące wpływu diety na najgroźniejsze choroby są godne uwagi.

Zdrowa Japonia, chory Meksyk

Inna ciekawostka – różnice między krajami, grupami wiekowymi i etnicznymi są ogromne. Chociażby badacze podkreślają przykład populacji Japonii po 65. roku życia (1% śmierci) versus Meksyku poniżej 45. roku życia (30% śmierci). Zaraz po Meksyku w tym niechlubnym rankingu plasowały się Stany Zjednoczone. Podkreśla się również fakt, że to osoby młodsze są częściej ofiarą negatywnego wpływu dodawania słodzonych napojów do codziennego menu.

Zobacz również
jak poskromić apetyt na słodycze

Źródło: newswise.com

Brak ocen

Proszę oceń

Scroll To Top