5 Najgorszych Diet Cud Roku 2014

diety cudBritish Dietetic Association (BDA) jak co roku ogłosiło listę diet, których należy się wystrzegać w nadchodzącym roku. Są to te diety, które odbijają się obecnie największym echem w Wielkiej Brytanii dzięki swojej popularności wśród celebrytów. Część z tych diet znana jest już u nas, część zapewne niebawem przywędruje nad Wisłę. Czego zatem należy się obawiać w nadchodzących miesiącach?

#5 Dieta Dukana

Dieta ta w poprzednich latach była bezkonkurencyjnym zwycięzcą zestawień. Jest również w Polsce na tyle popularna, że chyba nie ma potrzeby jej bardziej przybliżać – zakłada wysokie spożycie białka, ograniczenie węglowodanów. Jest też jedną z bardziej kontrowersyjnych i najczęściej dyskutowanych diet. Ma zarówno swoich gorących obrońców jak i zagorzałych przeciwników. Kontrowersje wokół niej doprowadzały do rozpraw sądowych. Więcej na jej temat w dedykowanym artykule.

#4 Alkoreksja

To kolejna, znana od jakiegoś czasu w Polsce dieta. Stosowana jest szczególnie chętnie w kręgach związanych z modelingiem. Zakłada bardzo restrykcyjne podejście do kaloryczności posiłków w ciągu tygodnia, co pozwala bez szkody dla talii pić kaloryczny alkohol w trakcie weekendowych szaleństw. Tyle teoretycznych założeń. Pomimo zgodnego chóru dietetyków na temat szkodliwości takiego postępowania – znajduje ta dieta swoich amatorów. Nie tylko obciąża wątrobę, jest zagrożeniem dla wycieńczonego głodówką organizmu ale również nie dostarcza potrzebnych ciału witamin i minerałów.

#3 Dieta Bezglutenowa

Dieta rozsławiona przez Gwyneth Paltrow, polega na wycięciu z jadłospisu produktów zawierających gluten. Założenie, że wyeliminowanie produktów z glutenem prowadzi do utraty masy ciała nie jest poparte badaniami. Co więcej, warto raczej zwrócić uwagę na to, które produkty są kaloryczne a nie czy zawierają gluten. Ten drugi przypadek powinien interesować głównie osoby, które są chore i z przyczyn zdrowotnych muszą stosować dietę bezglutenową.

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Wpływ ashwagandhy na osoby trenujące siłowo

#2 Biotyping

Swoje działanie w wybranych przypadkach zawdzięcza głównie standardowej eliminacji niektórych składników pożywienia oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Natomiast sam zamysł jest o wiele bardziej złożony i oparty (?) na naukowych rozważaniach, które jednak nie znajdują potwierdzenia rzetelnymi badaniami. Biotyping odnosi się do równowagi hormonalnej, typów hormonów. Rozsławił to podejście muzyk – Boy George.

#1 Breatharianizm

Zwycięska w tym rankingu dieta (wśród tych najgorszych) może niektórych przerażać. Głośno się o niej zrobiło w ostatnim czasie dzięki wypowiedziom znanej aktorki – Michelle Pfeiffer. Styl odżywiania (jeśli można go tak nazwać) ma w sobie więcej z mistycyzmu niż z rzetelnej wiedzy medycznej – zwolennicy diety wskazują, że pokarm i energię mogą czerpać z powietrza lub słońca. Jedzenie jest zbyteczne. Oczywiście dieta jest ekstremalnie niebezpieczna i oznacza zwykłą głodówkę.

Czytaj również: https://dietetycy.org.pl/najbardziej-szalone-diety-wszechczasow/

Źródło: bda.uk.com

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No