Teraz czytasz
5 najlepszych rodzajów herbat

5 najlepszych rodzajów herbat

najlepsze typy herbat


Polacy uwielbiają pić herbatę – świat herbat nie ogranicza się jednak do czarnej herbaty na obowiązkowym sznurku. Znawcy tematu wiedzą, że bogactwo smaków i doznań dla wielbicieli jest znacznie większy. Dietetycy zaś wiedzą, że bezcenne są ich właściwości prozdrowotne. Dzisiaj zapraszamy do miniprzewodnika po 5 herbatach, które najwyżej ocenialiście w rankingu, który przeprowadziliśmy w zeszłym roku. O pozostałych herbatach (których gatunków jest niezmierzona ilość) można łatwo znaleźć informację w serwisach poświęconych wyłącznie temu napojowi – my odsyłamy do www.herbata.info.

5 herbat

#1 Herbata zielona

Ta delikatna w smaku herbata posiada udokumentowane wieloma badaniami właściwości prozdrowotne (szczególnie układ krwionośny). Jak też dowodzi wiele osób – może wspomagać procesy związane z odchudzaniem. Powstaje ona z liści, które nie uległy fermentacji.

#2 Herbata biała

Charakteryzuje ją minimalna fermentacja. Powstaje z młodych pąków i listków – zbiera się ją w porze wiosennej. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów (szczególnie polifenoli) posiada bardzo duże walory zdrowotne.

#3 Herbata czarna

To najczęściej spożywany rodzaj herbaty – jej zdecydowany smak ma wielu zagorzałych wielbicieli. Jest też to ten rodzaj herbaty, który ulega najdłuższej fermentacji – czego wynikiem jest mniejsza ilość antyoksydantów, natomiast większa teaflawin i tearubigin.

#4 Herbata oolong

Oolung to herbata o wyjątkowym smaku i aromacie, który zapewnia jej specjalny proces obróbki. Nazywana jest herbatą półfermentowaną, czasami też herbatą niebieską. Parzy się ją w temperaturze około 95 stopni C.

Zobacz również
Pau d'Arco susz

#5 Herbata Pu-Erh

Lub inaczej herbata czerwona – zrobiła się na Zachodzie o niej głośno, gdy zaczęła być promowana jako świetny środek na odchudzanie. Ma natomiast wpływ na obniżenie cholesterolu, działa antybakteryjnie a na Wschodzie znana jest jako środek na… kaca. Zawiera natomiast duże ilości fluoru ze względu na swój specyficzny rodzaj obróbki (to herbata postfermentowana). Stąd też nie należy pić jej w bardzo dużych ilościach.

A jakie są Wasze ulubione rodzaje herbaty? Zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzu!

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
2 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze