5 typów cukrzycy

Avatar photo
5 TYPÓW CUKRZYCY

Propozycja nowego podziału cukrzycy na podstawie skandynawskiego badania

Jak doskonale wiecie, wyróżnia się dwa podstawowe typy cukrzycy – cukrzycę typu pierwszego (rzadszą) oraz typu drugiego (to większość przypadków). O ile cukrzyca typu pierwszego ma związek z czynnikiem genetycznym, tak cukrzyca typu drugiego wynika z wielu czynników środowiskowych, stylu życia i nie jest jednorodna.

Nowe typy cukrzycy

Z tego powodu badacze ze Szwecji i Finlandii na podstawie badań kohortowych przygotowali podział dodatkowy, biorąc pod uwagę 6 kluczowych parametrów. Wyniki analizy przedstawili zaś w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Nowy podział cukrzycy ma za zadanie bardziej trafne metody przeciwdziałania i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę. Przy podziale wzięto pod uwagę zaawansowanie choroby oraz występujące komplikacje. I tak w grupie 3 – czyli SIRD (severe insulin-resistant diabetes) znajdują się pacjenci z najwyższą opornością na insulinę i to właśnie oni są najbardziej zagrożeni powikłaniami dotyczącymi nerek. Przy dotychczasowej klasyfikacji są oni traktowani na równi z grupa 4 (związana z otyłością) i z grupą 5 (związana z wiekiem).

Dla odmiany grupa 2 (SIDD), czyli ostra cukrzyca związana z niedoborem insuliny ma największe ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej.

Na poniższej infografice znajdziecie całą zaproponowaną klasyfikację wraz z udziałem pacjentów w przeprowadzonym badaniu:

Zobacz również
tłuszcze trans

5 TYPÓW CUKRZYCY

Źródło: thelancet.com / mp.pl