Re: Re: Dieta Dukana

Anonymous dnia #11405

Jest to dieta bardzo niebezpieczna dla zdrowia!
Mechanizm odchudzania w tej diecie jest prosty – organizm nie ma podstawowego źródła energii (glukozy), dlatego zaczyna w pierwszej kolejności spalać tłuszcze. Jednak aby przekształcić tłuszcz w źródło energii, musi on ulec glukoneogenezie. W tym procesie wytwarzany jest toksyczny amoniak, który w wątrobie zostaje przekształcony do mocznika, a ten składnik z kolei jest zamieniany w nerkach w mocz. W diecie Dukana nerki i wątroba są narażone na niewydolność między innymi przez zwiększoną produkcję mocznika, ale również:
– zwiększona podaż białek może powodować niewydolność wątroby, czyli miejsce metabolizmu tego składnika,
– nadmiar białek jest odkładany w nerkach, nerki odpowiedzialne są za usuwanie kwasów (o kwasach zaraz powiem..) – niewydolność nerek.

Nadmierne spożycie produktów zakwaszających organizm (jaja, mięso, ryby, sery) i ograniczanie produktów alkalizujących może prowadzić do niebezpiecznej kwasicy organizmu. W konsekwencji do:
– jak wyżej wspomniałam – niewydolności nerek,
– nadwagi!, cukrzycy, hipercholesterolemii,
– zniszczenia organów wewnętrznych,
i mogłabym tak wymieniać i wymieniać…

Duża ilość białka w diecie podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, co może prowadzić do nadciśnienia i wielu konsekwencji z nim związanych.

Należy pamiętać że JEDYNYM źródłem energii dla mózgu jest GLUKOZA, a radykalne ograniczanie jej w diecie może prowadzić do poważnych konsekwencji – nawet do upośledzenia umysłowego.

Przez wykluczenie w diecie warzyw i owoców szybko można doprowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych. Według mnie jeśli w przy diecie zalecana jest SUPLEMENTACJA w pigułkach witamin i minerałów to żadna to dieta…

W diecie Dukana, pomimo zalecanego spożywania otrębów, podaż błonnika jest zdecydowanie za niska!!! Taka dieta prowadzi nieuchronnie do zaparć, które z kolei prowadzą do chorób układu pokarmowego (nawet do raka jelit!).

Zwiększenie spożycia białka zwierzęcego prowadzi do zwiększenia wydalania wapnia z moczem. Niedobór wapnia w organizmie uruchamia takie procesy jak wypłukiwanie wapnia z kości do krwi, a to z kolei prowadzi do osteoporozy.

Ponadto brak cennych antyoksydantów w diecie przyczynia się do szybszego starzenia się organizmu oraz zwiększenia ryzyka na choroby nowotworowe!

Jest to dieta wyniszczająca organizm i należy trzymać się od niej z daleka!

Loading...