Alejandro Junger Dieta oczyszczająca jelita. Rewolucja zdrowotna CLEAN GUT [Recenzja]

Avatar photo
dieta oczyszczająca jelita

Alejandro Junger Dieta oczyszczająca jelita. Rewolucja zdrowotna CLEAN GUT

Tytuł:  Dieta oczyszczająca jelita. Rewolucja zdrowotna CLEAN GUT
Autor: Alejandro Junger
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Laurum
Ilość stron: 232

Zdrowie zaczyna się w jelitach. Czy jednak właściwie o nie dbamy? Jaka dieta je oczyści? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce Alejandro Jungera pt. „Dieta oczyszczająca jelita” – bestsellera z listy „New York Timesa”.

dieta oczyszczająca jelita Alejandro Junger Dieta oczyszczająca jelita

Co łączy depresję, choroby serca, alergie, nadwagę, choroby autoimmunologiczne z… jelitem? Wszystko! – twierdzi doktor Junger. Według niego od stanu jelita zależy nasze zdrowie. „Śmieciowe jedzenie”, skażenie środowiska, pośpiech i codzienny stres niekorzystnie wpływają na pracę jelit, przyczyniając się do rozwoju wielu schorzeń. Farmaceutyki łagodzą objawy, nie eliminują jednak przyczyny problemu. I tu pomóc nam może dieta Clean Gut – trzytygodniowy  program oczyszczania jelit – specjalna dieta eliminacyjna, jeden z kroków do odzyskania pełni sił i zdrowia.

Przyjrzyj się swoim jelitom!

Książka zbudowana jest z siedmiu rozdziałów. Początkowe rozdziały wprowadzają nas tematykę. Dowiadujemy się, że koncentrując się na zdrowiu jelit, możemy wyeliminować chorobę u jej  źródeł  i chronić organizm. W pierwszym rozdziale czytamy: „Tak jak sekret bujnego ogrodu tkwi w korzeniach rosnących w nim roślin, tak zdrowie ludzkiego organizmu zaczyna się w jelitach, w jego własnych wewnętrznych korzeniach. Jelita to ośrodek zdrowia, choroby i różnych zaburzeń. (…)  jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego „twoje liście brązowieją”, przyjrzyj się swoim jelitom”.

Jak widać, jelito odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Jego funkcjonowanie ma wpływ na każdą pojedynczą  komórkę ludzkiego ciała. Czy wiedzieliście, że wysypka na skórze może być skutkiem zaburzenia pracy jelit?

Jelita – nasz drugi mózg…

Hipokrates twierdził, iż „śmierć czai się w jelitach”. Dlatego też dbanie o prawidłowe funkcjonowanie jelit powinno być celem każdego z nas. Według doktora Junga nasz organizm wyposażony jest w dwa mózgi: w głowie i… jelicie! Dowiadujemy się też, że nie wszystkie bakterie w jelitach są złe. Czy wiedzieliście, że dobroczynne bakterie jelitowe wzmacniają odporność organizmu?

Program Clean Gut

W kolejnej części autor prezentuje główne założenia programu. Clean Gut składa się z dwóch faz. Pierwsza, czyli naprawa jelita trwa 21 dni i bazuje na czterech filarach: usuwaj, zastępuj, ponownie zaszczepiaj i naprawiaj. Faza druga, czyli przywracanie trwa siedem dni. W tym okresie odkryjemy toksyczne wyzwalacze, czyli pokarmy, które dobrze smakują, jednak odpowiadają one za pogorszenie naszego samopoczucia. Program bazuje na różnorodnych warzywach, jajach, mięsie z hodowli ekologicznych, orzechach i nasionach.

Zasady zdrowego trybu życia

Ostatni rozdział stanowi poradnik, czyli wiodące zasady zdrowego trybu życia. Czego nie jeść? Co jeść? Jak jeść? Na te i inne pytania autor udziela odpowiedzi. Ciało człowieka porównuje do… komputera, którego oprogramowanie stanowi jedzenie. Autor zachęca do zmiany nawyków żywieniowych, aby cieszyć się zdrowiem. Zwraca także uwagę, iż ćwiczenia fizyczne i wypoczynek należą do fundamentalnych elementów zdrowego życia.

Zobacz również

Baw się dobrze!

Na zakończenie autor zamieszcza zbiór przepisów, które pomogą oczyścić jelita. Zielony koktajl z kokosa, czekoladowy koktajl imbirowy to raj dla niejednego podniebienia. A zupy? Któż ich nie lubi… grzybowa z cukinią, szpinakowa z awokado czy tajski rosół kokosowy to dobry pomysł na smaczny posiłek. Autor nie zapomniał też o przystawkach: halibut z pesto konopnym, sałatka z łososia, pieczona dynia z sosem tahini z curry to tylko kilka propozycji.

Dla kogo „Dieta oczyszczająca jelita”?

Według doktora Junger’a wszyscy mamy uszkodzone jelita, choć w różnym stopniu. Powinniśmy zadbać o prawidłowe ich funkcjonowanie: „naprawić” je, wyeliminować przyczynę choroby, żeby cieszyć się zdrowiem. Zduś rozwój choroby w zarodku, czyli w jelicie – radzi doktor Junger.

Zacznij już dziś!