Ananas właściwości
Egzotyczny i pyszny. W Polsce najczęściej spożywany jako pokrojony krążek w syropie. Rzadziej decydujemy się na pełny (choć zazwyczaj zdrowszy) owoc, który kryje się w niezwykle efektownej osłonie kolczastych liści. Smakuje on też inaczej niż ten z syropu – w obu przypadkach zaś wyróżnia się charakterystycznym smakiem i masą pozytywnych właściwości, o których już za chwilę.
Ananas dla zdrowia
Ten pochodzący z Ameryki Południowej popularny owoc uprawiany jest na całym świecie – zaś w chwili obecnej największymi jego producentami są, oprócz państw południowoamerykańskich, przede wszystkim kraje azjatyckie o gorętszym klimacie.
Ananas to witaminowa bomba – zaledwie 100 gram owocu pokrywa blisko 80% dziennego zapotrzebowania na witaminę C ! To sprawia, że sprawdza się jako jedzenie wzmagające między innymi odporność. Posiada więc również silne właściwości antyoksydacyjne, co sprawia, że jest skuteczną bronią w walce z wolnymi rodnikami. Inne witaminy, które występują w ananasie w mniejszych ilościach to witaminy B1 i B6 oraz witamina A.
100 gram ananasa to około 50 kcal – z czego większość stanowią węglowodany. Nie jest to więc przysmak zbytnio kaloryczny a przy tym zawiera dużo błonnika, co dodatkowo stanowi poważny argument za włączeniem go nawet do diety redukcyjnej.
Owoc ten zawiera dużą ilość manganu – składnika potrzebnego w organizmie w procesach antyoksydacyjnych oraz przy produkcji energii a także dla układu kostnego.
Innymi składnikami, występującymi w ananasach są także potas (układ krwionośny) oraz miedź (czerwone krwinki).
Ananasy zawierają wyjątkowy enzym ułatwiający trawienie białek – bromelinę. Znajduje on zastosowanie również w medycynie oraz przemyśle. Wykorzystywany jest również jako suplement po jego ekstrakcji z owocu. Samo jego występowanie pomaga zaś w procesach trawiennych.
Warto wspomnieć na marginesie – co ważne dla kobiet w ciąży – że ze względu na ten składnik nie jest ananas zalecany dla kobiet w ciąży.
Jak kupować ananasy?
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wygląd jeśli kupujemy go jako świeży owoc. Lepiej wybierać te sztuki na których nie widać ciemniejszych plam, uszkodzeń i wgnieceń, zaś owoc jest nieco cięższy. Dobry ananas można również rozpoznać po zapachu i dźwięku jaki wydaje – choć wymaga to nieco wprawy.
Jak sprawić by ananas był smaczniejszy?
Często jest mimo wszystko tak, że świeży owoc kupiony w sklepie rozczarowuje smakiem i konsystencją. Aby zapewnić sobie jak najlepszy jego smak po zakupie warto, jeśli nie jest jeszcze bardzo dojrzały, przechować go około dwóch dni w temperaturze pokojowej (jeszcze go nie rozcinając). To nada mu miękkości.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Ananas właściwości