BDA: 5 diet, których należy unikać w 2020 roku

najgorsze diety 2020

Nie jest żadną nowinką ani zaskoczeniem, że „porady” celebrytów posiadają siłę rażenia o wiele mocniejszą niż zawodowych dietetyków. I choć za nami ścianą stoją dekady rzetelnych badań dietetycznych – to jednak tysiące serduszek na Instagramie nie mogą się mylić.

Czy mogą?

5 najgorszych diet wg British Dietetic Association

Jak co roku brytyjskie BDA przeanalizowało najnowsze trendy w światku celebrycko-dietetycznym i włączyło pięć czerwonych lampek pod tytułem „trzymajcie się z dala od tych diet!

1. Fat Shaming

Niektórzy celebryci – tacy jak Bill Maher oraz Piers Morgan – chcieliby, żeby do debaty publicznej wróciło wyśmiewanie i potępianie osób z nadmierną masą ciała (fat shaming). Czyli jest to dokładne przeciwieństwo tego o co od lat walczą psychodietetycy i logicznie myślący ludzie na całym świecie.

Choć może to prowadzić do wzmożonych wysiłków w celu zrzucenia nadmiernych kilogramów, jednak badania wskazują, że wcale nie pomaga. Bardzo często prowadzi zaś to do kroków desperackich – zakupu diet-cud, cudownych środków odchudzających i w efekcie znacznego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

2. Wlewy witaminowe

Na naszym polskim podwórku było o niej głośno dzięki czołowej polskiej fit-celebrytce Ani Lewandowskiej. Ale nie jest ona jedynym celebrytą, który poszedł w tym kierunku – zachwalała wlewy również sama Rihanna.

Werdykt BDA jest natomiast taki, że nie ma korzyści z wykorzystania tej niebezpiecznej dla zdrowia procedury. Dlaczego niebezpiecznej? Przy każdym takim zabiegu (szczególnie wykonanym przez osoby niewykwalifikowane lub bez doświadczenia) istnieje ryzyko zakażenia czy nawet zakrzepowego zapalenia żył.

Warto też pamiętać o tym, że 90% witamin nie wchłonie się przy tej procedurze – zaś odpowiednią dawkę witamin zdrowy człowiek zdobędzie ze standardowej diety.

3. Dieta Beyonce

Niewiele jest kobiet, które oparłyby się diecie, która pomoże im wyglądać jak Beyonce? Otóż w tej 22-dniowej diecie przechodzimy na pełny weganizm. Sama dieta nie jest droga (39$ za kwartał), ale…

Należy pamiętać, że dieta wegańska jest poparta badaniami jako skuteczna metoda dbania o zdrowie, jednak prawdziwy efekt ma zastosowanie jej jako stylu życia a nie 3-tygodniowej odskoczni, która i tak niewiele zmieni poza wydrenowaniem portfela. Dodatkowo jeśli pójdziemy w tym długoterminowym kierunku – internet aż roi się od świetnych przepisów diety roślinnej. Warto natomiast pamiętać o zbilansowaniu składników. Słowem – dieta roślinna – czemu nie? Ale nie potrzeba do niej specjalnego, płatnego, sztywnego planu.

4. Hair gummies

Promowana przez rodzinę Kardashianów oraz Vanessę Hudgens szczególnie intensywnie na Instagramie – hair gummies to nic innego jako multiwitamina – w koszmarnie drogiej cenie (20-30 funtów miesięcznie), która ma na celu poprawić wygląd włosów.

Jak wskazuje BDA nie ma solidnych podstaw, aby twiedzić, że te środki zdziałają cokolwiek na rzecz piękna włosów jeśli nie cierpimy na niedobory. Poza tym na wygląd włosów wpływa wiele innych czynników, które stanowić mogą kluczowy problem – jak styl życia, środowisko, stres, hormony, geny.

Zobacz również

5. Woda z kryształu

Iście królewskie rozwiązanie! Nic dziwnego, że celebrytki takie jak Victoria Beckham czy Gwyneth Paltrow aktywnie promują te cudowne buteleczki.

Idea polega na tym, że specjalna butelka (Glace Amethyst Bottle) do której wlewamy zwykłą wodę ma nam dać specjalne korzyści różne dla różnych kryształów (walka z bezsennością, poprawa nastroju, likwidacja stresu). I choć ciężko odmówić temu pomysłowi pewnego uroku i designerskiego zacięcia – to brak jest solidnych badań, które popierają korzyści płynące z zastosowania takich buteleczek.

Czy warto w to inwestować? BDA twierdzi, że na pewno nie – natomiast warto skupić się na zapewnieniu prawidłowego nawodnienia organizmowi, bo to właśnie to pomoże w utrzymaniu dobrego samopoczucia i stanu zdrowia.

via GIPHY

Waszym zdaniem…

Jakie jeszcze dietetyczne bajki należałoby dodać na czarną listę? Piszcie w komentarzach!

Na podstawie: bda.uk.com