Catering dietetyczny – zalety, dopasowanie posiłków, koszty

catering dietetyczny

Catering dietetyczny, czyli popularna dieta pudełkowa, cieszy się sporą popularnością. W każdym mieście działa co najmniej kilkanaście firm, które mają w swojej ofercie zdrowe posiłki na zamówienie. Jak wybrać dietę pudełkową? Ile to kosztuje?

Zalety diety pudełkowej

Moda na zdrowy styl życia panuje od lat, a obecność w mediach popularnych trenerów personalnych, dietetyków, czy po prostu fit celebrytów sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych zbilansowanym odżywianiem i ogólnie dbanie o swoją sylwetkę. Zmiana nawyków żywieniowych wiąże się ze zmianą sposobu przygotowywania posiłków. Nie dla każdego może być to łatwe, a wielu z nas nie ma po prostu czasu na spędzanie wieczorów w kuchni. Dla takich właśnie osób świetny rozwiązaniem może być catering dietetyczny.

Dieta pudełkowa dostarczana jest codziennie we wskazane miejsce rano i składa się zwykle z pięciu dań. Są one dobrane zgodnie z preferencjami zamawiającego, a przede wszystkim zbilansowane pod względem zapotrzebowania na mikro- oraz makroskładniki pokarmowe. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu w ciągu dnia, zapewnia smaczne posiłki oraz pozwala osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Opłacalność diety pudełkowej

Dieta pudełkowa niestety kojarzy się z dużym wydatkiem. Jak jest naprawdę? Czy jest to opłacalne? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi, a każdy musi sobie jej udzielić samodzielnie. Trzeba uczciwie podejść do swoich comiesięcznych wydatków na jedzenie i porównać do ceny cateringu dietetycznego. Nierzadko może się okazać, że dieta pudełkowa będzie nas kosztować mniej niż samodzielne żywienie.

Z drugiej jednak strony, jeśli jemy dwa posiłki dziennie, z czego jeden to płatki z mlekiem, a drugi kebab, to koszt zamówienia cateringu będzie się wydawał ogromny. Jednak w takim przypadku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy oszczędzamy na jedzeniu poprzez zaśmiecanie swojego organizmu fast foodami, czy naprawdę chcemy zacząć się zdrowo odżywiać.

Zobacz również
kijki NK

Catering dietetyczny – koszty

Na koszty związane z korzystaniem z cateringu dietetycznego wpływają przede wybrane menu oraz jego kaloryczność. Druga rzecz jest jasna – dieta 3500 kcal będzie wymagała przygotowania znacznie większych posiłków niż dieta 2000 kcal. Menu zaś można dowolnie dopasować. W ofercie sprawdzonych firm cateringowych znaleźć można poza standardową opcją, także wegańską, wegetariańską, bez laktozy, bez orzechów, czy opartą tylko na rybach. Klasyczna dieta jest zawsze najtańszym wyborem.

Na ceny wpływa również lokalizacja. Zazwyczaj catering dietetyczny w dużym mieście, jak Warszawa, Wrocław lub Kraków, będzie kosztować więcej niż w mniejszej miejscowości. Uśredniając ceny rynkowe, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 30 – 60 zł dziennie. Koszty diety pudełkowej można zmniejszyć, zamawiając tylko w wybrane dni, a nawet ograniczając się do kilku posiłków. Popularną opcją jest II śniadanie + obiad. Ostatecznie jednak na to, czy wyjdzie taniej niż samodzielne gotowanie, wpływają czynniki opisane wcześniej.