Cena żywności i jej wpływ na percepcję smaku

Avatar photo
dolgachov / 123RF

Cena towaru jest jednym z czynników silnie wpływającym na naszą ocenę żywności. Badanie na ten temat zostało opublikowane w Journal of Product & Brand Management. Polegało ono na zmierzeniu intensywności wrażeń konsumentów włoskiej restauracji w zależności od sumy jaką zapłacili za spożyty posiłek.

W eksperymencie badaczy wzięło udział 139 osób, które został podzielone na 2 grupy. Jedna grupa konsumentów zapłaciła za serwowany obiad 4 dolary, natomiast druga 8 dolarów. Badacze zapytali konsumentów o ogólne wrażenia odnośnie zjedzonego posiłku. Grupa, która zapłaciła mniej, swoją opinię dotyczącą posiłku oparła na wrażeniu w oparciu o ostatni spożyty kawałek, natomiast grupa konsumentów, która zjadła droższy obiad, zawyrokowała w całkowitej ocenie na podstawie pierwszego spożytego kawałka dania.

Jest to jeden z piewszych eksperymentów, który dowodzi, w jaki sposób cena może wpływać na ocenę jakości żywności. Niezwykłe jest jak wzrost ceny za ten sam produkt może powodować, że skupiamy się na wrażeniu płynącym z ostatniego kawałka, niż jak to zwykle bywa, dokonywać oceny pod wpływem pierwszego wrażenia.

Zobacz również
otylość androidalna

Źródło: medicalnewstoday.com