Teraz czytasz
Ceny usług dietetycznych w Polsce 2019

Ceny usług dietetycznych w Polsce 2019

Redakcja Dietetycy.org.pl
ile kosztuje dietetyk 2019

Już po raz szósty przygotowaliśmy dla Was raport dotyczący tego jak kształtują się ceny oraz oferta dietetyczna poradni w Polsce. Od zeszłego roku wydarzyło się naprawdę dużo. Wiadomość główna – ceny konsultacji i diet idą ostro w górę – powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Wszystkie omówimy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

*Raport został przygotowany na próbie losowej 50 poradni dietetycznych różnego typu, wielkości oraz miejsca działania

Ile kosztuje dietetyk w 2019 roku?

Przeprowadzona analiza wskazuje, że utrzymuje się długofalowy trend wzrostu cen najważniejszego typu konsultacji. Przy czym w roku 2019 ta dynamika znacznie przyspieszyła – i tutaj nie ma wyjątków. Rosły ceny konsultacji i jadłospisów, a także bardziej niszowych usług.

Ceny usług dietetycznych w Polsce – 2019
Nazwa usługiMedianaŚredniaMinimumMaksimum
Konsultacja wstępna145 zł130 zł50 zł300 zł
Konsultacja kontrolna80 zł88 zł50 zł200 zł
Jadłospis 7-dniowy140 zł142 zł50 zł250 zł
Jadłospis 14-dniowy200 zł224 zł120 zł400 zł
Porady Skype / Online110 zł111 zł39 zł240 zł
Pomiary ciała50 zł51 zł15 zł130 zł

Wciąż jak w poprzednich latach możemy obserwować bardzo duży rozstrzał pomiędzy najtańszymi oraz najdroższymi usługami tego samego typu. Przy czym niezależnie od ich charakteru powoli znikają oferty najtańsze (poniżej średniej) i coraz większa część rynku oscyluje wokół ceny standardowej. Przykładowo dla konsultacji wstępnej z pomiarami są to okolice 125-150 zł. Widoczne jest to na poniższym grafie:

Usługi dietetyczne coraz droższe

Główne usługi dietetyczne idą mocno w górę. I tak wzrost cen w zeszłym roku w stosunku do 2018 wyniósł:

  • Konsultacja wstępna: +17,9%
  • Konsultacja kontrolna: +15,2%
  • Jadłospis 7-dniowy: +28,3%
  • Jadłospis 14-dniowy: +35,6%
  • Analiza składu ciała: +12,8%

Dynamika jest znacznie wyższa niż w poprzednich latach ale są ku temu istotne powody…

Dlaczego ceny usług rosną?

Niewątpliwie dobrą wiadomością byłoby, że pacjenci po prostu zaczęli doceniać korzyści płynące z usług dietetycznych i rosnący popyt sprawił, że ceny rynkowe ustabilizowały się, eliminując często nieracjonalne stawki poniżej średniej rynkowej. Nie jest to jednak prawda.

Faktycznie takie bardzo niskie ceny zniknęły z rynku i choć może to się wydawać dziwne – to jest to z korzyścią dla Klienta. Bierze się to stąd, że jeszcze kilka lat temu rynek zalany był dietami ze sztancy sprzedawanymi jako „indywidualne” – jednak ciężko sobie wyobrazić rzetelną pracę nad 14-dniowym indywidualnym jadłospisem sprzedawanym odbiorcy za kilkanaście złotych. A takie przypadki były bardzo częste – i choć wciąż występują, to są rzadkie.

Realne przyczyny są przynajmniej dwie (główne):

  • Rok 2019 to nasilenie się wejścia w świat dietetyki szerokiej rzeszy centrów medycznych, dla których usługi dietetyczne stały się metodą poszerzenia wachlarza usług – to właśnie te placówki są najdroższe
  • Z drugiej strony mniejsze poradnie dietetyczne (indywidualne) skupiły się na rozszerzaniu zakresu konsultacji, co sprawia, że droższe konsultacje dla odbiorcy oznaczają znacznie bardziej wartościową usługę (nawet sam czas trwania waha się od 0,5h do nawet 2h)

Długofalowa współpraca dietetyczna

Trend, który zatacza coraz szersze kręgi, to coraz większy udział usług, które oferują długotrwałą kurację. Nie zdziwcie się więc, że część poradni nie zaoferuje już diety 7-dniowej, 14-dniowej – ale często standardem jest minimalna współpraca trwająca miesiąc a nawet kwartał. Bardzo często taki przypadek odnosi się do dietetyków, którzy mają wyrobioną markę własną (długie doświadczenie, popularną poradnię, bądź są mikroinfluencerami). Tym samym powoli z rynku znikają diety krótkie – jeszcze niedawno bardzo popularne było oferowanie diet weekendowych, czy nawet dobowych. Teraz nie ma ich już prawie w ogóle.

Wachlarz badań dodatkowych coraz bogatszy

Już w poprzednich edycjach raportu wskazywaliśmy, że ciągłym trendem jest coraz większy udział zróżnicowanych badań dodatkowych, diagnostycznych w ramach porady dietetycznej. Ten rok jest jednak odrobinę inny: na rynku postąpiło bardzo mocne zróżnicowanie dostawców badań – więc w ofertach poradni znajdziemy bardzo różne ich typy i nazwy. Konkurencja i paleta wyboru szybko rośnie, z korzyścią dla właścicieli poradni i pacjentów.

Usługi niszowe

Warto powiedzieć o usługach dodatkowych. W porównaniu do poprzednich lat widać bardzo szybko rosnący udział poradni oferujących psychodietetyczne usługi własne lub współpracę z zewnętrznym specjalistą z zakresu psychodietetyki. Stawki tego rodzaju usług są porównywalne do samej standardowej porady dietetycznej.

Zobacz również
podatek cukrowy

Znikają powoli oferty zakupów z dietetykiem, które jeszcze kilka lat temu były dosyć popularną usługą. Przyczyną może być zwykły brak popytu.

To zaś na co warto zwrócić uwagę – to pakiety długoterminowe, które stanowią ważną część ofert. Część z nich jest bardzo oryginalna – znajdziemy specjalne pakiety dla osób cierpiących na konkretne schorzenia, pakiety ślubne, pakiety dla par (bardzo popularne!), sportowe, dla starających się o dziecko, dla dzieci, etc…

Podsumowanie

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka kosztuje przeciętnie 145 zł (wizyta wstępna) i 80 zł (wizyta kontrolna)

Ile kosztuje ułożenie jadłospisu?

Koszt jest zróżnicowany w zależności od popularności danej poradni oraz czasu trwania diety – diety indywidualne tygodniowe kosztują przeciętnie 140 zł, zaś 2-tygodniowe 200 zł.

Czy porady dietetyczne online są tańsze?

Porady online są zwykle o 25% tańsze niż tradycyjna konsultacja wstępna w gabinecie, jednak nie zawierają pomiaru składu ciała – co sprawia, że ich opłacalność dla pacjenta jest porównywalna z wizytą w gabinecie.

Waszym zdaniem…

Jak wygląda rynek z Waszej perspektywy? Co uważacie na temat zaprezentowanych tutaj trendów? Piszcie w komentarzu!

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
2 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze