Co nam daje więcej witaminy D?

Avatar photo
za dużo witaminy d

Wszystko dobrze, byle z umiarem – ta stara zasada sprawdza się szczególnie mocno w przypadku zasad zdrowego odżywiania. Tym ważniejsze jest pamiętanie o niej w świecie w którym promowane suplementy dietetyczne obiecują polepszenie zdrowia dzięki ich zażywaniu.

Dość często spotkać się można z suplementami witaminy D. Czy warto ją brać jeżeli otrzymujemy zwykłą dawkę ze słońca? Sprawą zajęli się badacze Johns Hopkins University School of Medicine. Wyniki?

Witamina D jest korzystna tylko do pewnego momentu

Momentem tym jest zalecana dawka dzienna, którą często uzyskujemy dzięki ekspozycji na słońce bądź w mniejszym stopniu w jedzeniu. Jak wynika z badania – dodatkowa suplementacja w takim wypadku mija się z celem, bo nie przynosi dodatkowych korzyści zdrowotnych. Odnosi się to do osób zdrowych – inaczej się sprawa miewa oczywiście z osobami cierpiącymi na wybrane schorzenia, wymagające takiej suplementacji.

Nawet więcej – wcześniejsze badania sugerowały już, że wysoka ilość witaminy D może być negatywna dla zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że przed taką suplementacją należy koniecznie konsultować się z lekarzem by stwierdzić czy jest ono wskazane.

Zobacz również
home office

Źródło: hopkinsmedicine.org