Teraz czytasz
Co jeść i pić w trakcie treningu?

Co jeść i pić w trakcie treningu?

co jeść w trakcie treningu

Jaki posiłek najlepiej spożywać podczas treningu?

W tym czasie organizm potrzebuje węglowodanów, które zostaną szybko wchłaniane i będą łatwe do strawienia. Ich zadaniem jest jak najszybsze dotarcie do pracujących mięśni. Dla wydolności wówczas mniejsze znaczenie ma konsystencja posiłku, jednak dla większości sportowców wygodniej jest sięgnąć po płynne formy węglowodanów, które oprócz dostarczanego paliwa, zawierają również płyny. Zatem płynne formy węglowodanów redukują zarówno zmęczenie jak i odwodnienie.

co jeść w trakcie treningu
Vladimir Cosic / 123RF

Połączenie białek i węglowodanów przyspiesza regenerację mięśni oraz minimalizuje uszkodzenie mięśni po ćwiczeniach.

W trakcie ćwiczeń w zależności od wykonywanego wysiłku zalecane są produkty o wysokim lub umiarkowanym IG. Dla sportów o średniej intensywności lepiej spożywać węglowodany o niskim lub umiarkowanym IG, natomiast krótki, lecz intensywny wysiłek wymaga dostarczania produktów o wysokim IG.

Podczas ćwiczeń trwających 45-60 minut nie ma konieczności, aby spożywać dodatkowy posiłek, wskazana jest tylko woda. W przypadku ćwiczeń trwających 45-75 minut wystarczy przepłukać jamę ustną napojem, aby poprawić wydolność. Zaleca się, aby podczas treningu nie przesadzić z uzupełnianiem płynów, wystarczy ugasić pragnienie. Natomiast w przypadku ćwiczeń trwających dłużej, zaleca się przyjmowanie napojów sportowych.

Podawanie węglowodanów w trakcie ciągłego wysiłku o średniej lub umiarkowanej intensywności  (60-80% VO2 max) przedłuża czas pracy i opóźnia moment zmęczenia, lecz go nie likwiduje. Natomiast podczas wysiłku przerywanego o średniej lub dużej intensywności zalecane są wodne roztwory cukru w czasie przerw.

Zobacz również
chleb świętojański

W przypadku ćwiczeń trwających ponad 3 godziny korzystne jest spożycie większych ilości węglowodanów. Wskazane są także mieszaniny węglowodanów, które można przygotować samodzielnie lub nabyć w postaci napoju sportowego lub żelu.

Najlepiej przyswajalną formą węglowodanów są wodne roztwory glukozy lub maltodekstryn, spożywane w odstępach 15-20 minutowych podczas długotrwałego wysiłku.

0 0 głosy
Oceń artykuł :-)
3 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze
Mateusz Gawełczyk
Mateusz Gawełczyk
5 lat temu

Polecam podawanie badań naukowych, z których czerpiesz powyższe zalecenia oraz bardziej rozbudowane formy zaleceń, bo tak naprawdę praktycznych zaleceń z powyższego artykułu nie ma wcale.

Samanta Lis
Samanta Lis
5 lat temu

mnie porady bardzo sie podobaja, utwierdzily mnie w tym, ze postepuje wlasciwie nawadniajac moj organizm po treningu Orsalitem nutris, to dawka elektolitow, glukozy i bialka laktoalbuminy, a wiec zapewniem nie tylko nawodnienie ale takze wspomagam regeneracje miesni!

Lena Rutka
Lena Rutka
5 lat temu

Mój synek po zajęciach tanecznych również pije orsalit nutris, tak doradził nam pediatra. Płyn uzupełnia elektrolity ,nawadnia i wzmacnia. Najważniejsze że ma pyszny owocowy smak i nie jest solony.