Co jeść przy chorobach serca – Wiesława Rusin [RECENZJA]

Avatar photo
Tytuł: Co jeść przy chorobach serca. Przepisy na wyśmienite i zdrowe potrawy
Autor: Wiesława Rusin
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Dragon
Ilość stron: 96

Książka wydana w formie poradnikowej, bogato ilustrowana, przejrzysta, napisana przystępnym językiem – idealna do polecenia pacjentom przy chorobach układu krążenia. Osoby, u których wykryto niepokojące zmiany patologiczne w obszarze układu sercowo-naczyniowego często opuszczają gabinet lekarski z garścią recept i zaleceniem zmiany trybu życia i sposobu żywienia. Wiele takich osób poszukuje informacji jak dokonać zmiany dotychczasowej diety. Książka „Co jeść przy chorobach serca. Przepisy na wyśmienite i zdrowe potrawy” to dobre źródło wiadomości z zakresu dietoprofilaktyki dla osób niezwiązanych zawodowo z dietetyką i żywieniem.

Pacjenci znajdą tu ogólne informacje dotyczące przyczyn, objawów i przebiegu chorób układu krążenia. Autorka omówiła w niej jasne zasady żywienia w chorobach sercowo-naczyniowych, wyszczególniając produkty polecane, te które wymagają ograniczenia i te których należy unikać. Sporządziła dekalog zaleceń żywieniowych sprzyjających poprawie kondycji układu krążenia, a także omówiła asortyment produktów, które są niezwykle pomocne przy profilaktyce jak i rekonwalescencji. Pani Rusin omówiła model diety śródziemnomorskiej jako ten najbardziej sprzyjający prawidłowej kondycji układu krążenia i przedstawiła wskazówki co do jej stosowania.

W części przepisowej znajdziemy podział na poszczególne posiłki i przedstawienie propozycji na poszczególne pory roku. Taka forma przedstawienia przepisów bardzo ułatwia korzystanie z nich, ponieważ są dzięki temu usystematyzowane pod kątem sezonowej dostępności produktów.

Przepisy są lekkie, pomysłowe ale też nie wymagające wymyślnych składników, których najpierw trzeba długo szukać w sklepach a do przepisu wykorzystuje się łyżeczkę z całego dużego opakowania.

Zobacz również
endometrioza

Warte spróbowania wydają się cukinia w sosie jogurtowym, sałatka z łososia na ciepło czy naleśniki wieloziarniste z pomidorami i zielony groszek w sosie koperkowym. Dla łasuchów kilka przepisów deserowych – bardzo rozsądnych, w tym ciasto razowe z jabłkami, twarożek z truskawkami czy otrębowe ciasto czekoladowe. Smacznie, domowo, niedrogo i przede wszystkim z korzyścią dla serca.

Książkę poleciłabym pacjentom chcącym zmienić swój sposób żywienia na korzystny dla serca, osobom chcącym zapobiegać wystąpieniu tych chorób u siebie i bliskich w przyszłości oraz osobom lubiącym gotować i szukającym inspiracji na smaczne dietetyczne dania.