CYKL MOJA PORADNIA: Wywiad z dietetykiem Adrianą Kwiatkowską

Cykl „Moja Poradnia” prezentuje sylwetki dietetyków – ich spojrzenie na zdrowe odżywianie, zawód dietetyka. Osoby chętne do wzięcia w nim udziału w roli bohaterów – zapraszamy do kontaktu z redakcja@dietetycy.org.pl.

Wywiad z Adrianą Kwiatkowską, dietetykiem, dietetykiem sportowym, edukatorem żywieniowym

AdrianaKrótko o bohaterze dzisiejszego odcinka cyklu:

Adriana Kwiatkowska

Dietetyk, dietetyk sportowy, edukator żywieniowy  a niedługo również promotor zdrowia. Prowadzi poradnię dietetyczną Zdrowie i Uroda w Myślenicach, gdzie układa plany żywieniowe dla osób zdrowych, chorych, a także dla sportowców. Specjalizuje się w tzw. ciężkich przypadkach. Hobbystycznie pisze artykuły do Gazety Myślenickiej, w których porusza tematykę żywienia.

DIETETYCY.ORG.PL: Co jest ciekawego w dietetyce, że zdecydowała się Pani podążyć tą drogą zawodową?

ADRIANA KWIATKOWSKA: Dietetyka jest niezwykle ciekawa! Fascynuje mnie wpływ pożywienia na organizm człowieka oraz to, w jaki sposób zmienia się stan zdrowia pod wpływem diety. Jednym z najciekawszych zagadnień dietetyki jest wpływ pożywienia na geny. Znajomość dietetyki przydała mi się też w życiu prywatnym, kiedy po hormonach przyjmowanych w trakcie ciąży, musiałam zrzucić 35kg.

DIETETYCY.ORG.PL: Mówi Pani o sobie, że specjalizuje się w „trudnych przypadkach”. W świadomości ludzkiej dietetyk to często taka osoba od odchudzania. Czy coś się zmienia w tym zakresie?

ADRIANA KWIATKOWSKA: Na szczęście tak. Obecnie zaczyna się doceniać dietetyków. Coraz częściej zgłaszają się pacjenci chorzy przewlekle, skierowani od lekarzy. Dieta jest wsparciem, a niekiedy również przygotowaniem do farmakoterapii.  Dietetyk to nie osoba sprzedająca suplementy odchudzające, to człowiek, który ma pomóc w nauce prawidłowego żywienia, ma doradzić co i jak jeść, by zachować zdrowie.

DIETETYCY.ORG.PL: Które grupy chorych szczególnie powinny nawiązać stały kontakt z dietetykiem?

ADRIANA KWIATKOWSKA: Myślę, że jedną z grup, która szczególnie potrzebuje opieki dietetyka są diabetycy. Ze względu na obecny system zdrowotny, niewielu chorym udaje się uzyskać profesjonalną poradę dietetyka w ramach publicznej opieki zdrowotnej. W związku z czym nie wiedzą oni w jaki sposób zmodyfikować dietę, aby wspomagała leczenie choroby. Mam nadzieję, że kiedyś każdy diabetyk będzie miał stały kontakt z dietetykiem. Dzięki temu będzie można skutecznie wspomóc farmakoterapię w cukrzycy.

DIETETYCY.ORG.PL: Zajmuje się Pani również dietetyką sportową. Czym różni się praca z osobą o dużej aktywności fizycznej względem takiego przeciętnego Kowalskiego?

Zobacz również
sylwia zastawnik diet fit

ADRIANA KWIATKOWSKA: Praca ze sportowcem jest trudniejsza. Osoba aktywna fizycznie jest bardziej świadoma swojego ciała, a więc i potrzeb. Dieta musi być dostosowana do rodzaju sportu, do tego czy dana osoba jest w trakcie treningów przed zawodami, czy w trakcie regeneracji. Ponadto należy uwzględnić odżywki, które są stosowane przez sportowca. Praca z osobą aktywną fizycznie jest skomplikowana, ale jednocześnie satysfakcjonująca.

DIETETYCY.ORG.PL: Proszę powiedzieć jaka osoba według Pani sprawdza się najlepiej jako dietetyk.

ADRIANA KWIATKOWSKA: Dietetyk to empatyczny, wrażliwy człowiek, otwarty na drugą osobę. Ma doradzić, służyć radą, wysłuchać i starać się zrozumieć pacjenta. Jednocześnie musi motywować do działania. Chwalić każdy, choćby najmniejszy postęp swojego pacjenta. Czasem, niestety, musi też ‘’sprowadzić na ziemię” nieposłusznego pacjenta.

Co szczególnie polecam:
Najcenniejszy owoc: Banan. Bogactwo potasu
Najzdrowsze warzywo: Burak. Niezwyciężony w walce z wolnymi rodnikami.
Najzdrowsze do picia: Woda. Idealna do gaszenia pragnienia dla każdego, w każdym wieku.
Na dobry początek dnia: Owsianka. Źródło błonnika i witamin z gr. B
Na sycący obiad: Ryż, grillowany filet z kurczaka i jarmuż. Białko, błonnik i żelazo
Na szybką przekąskę: Orzechy. Naturalnie źródło kwasów omega9.
Stanowczo odradzam: Wysoko przetworzone, słone i słodkie przekąski oraz słodkie napoje gazowane

Profil poradni na dietetycy.org.pl >>>

Dziękujemy serdecznie Pani Adrianie za udzielenie wywiadu. Kolejny odcinek cyklu już za tydzień !