CYKL MOJA PORADNIA: Wywiad z dietetykiem Izabelą Auszadniczek

Avatar photo

Cykl „Moja Poradnia” prezentuje sylwetki dietetyków – ich spojrzenie na zdrowe odżywianie, zawód dietetyka. Osoby chętne do wzięcia w nim udziału w roli bohaterów – zapraszamy do kontaktu z redakcja@dietetycy.org.pl.

Wywiad z Izabelą Auszadniczek – dietetytykiem, koordynatorem projektu VivaLaVita i eDIETpro

auszadniczekKrótko o bohaterze dzisiejszego odcinka cyklu:

mgr Izabela Auszadniczek

Absolwentka dietetyki na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dietetyk i koordynator projektu VivaLaVita i eDIETpro, autorka artykułów z zakresu zdrowia oraz żywienia. Prowadzi punkt konsultacyjny w CKiT w Wieliczce oraz szkolenia i warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracuje z wieloma firmami między innymi Małopolskim Centrum Hipertermii, gdzie udziela porad dietetycznych pacjentom onkologicznym.

DIETETYCY.ORG.PL: Na początek standardowe pytanie – dlaczego akurat dietetyka?

IZABELA AUSZADNICZEK: Wszystko zaczęło się w liceum, zawsze bardzo lubiłam lekcje biologii i podczas jednej z nich nauczyciel mówił o Piramidzie Zdrowego Żywienia, dietach oraz tym, że żywność w dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Bardzo mnie to zainteresowało i postanowiłam wybrać studia na kierunku dietetyka. Podczas zajęć i praktyk na uczelni utwierdziłam się w przekonaniu, że dokonałam dobrego wyboru, znalazłam w tym prawdziwą pasję i do dziś, można powiedzieć, dietetyka jest moją „wielką miłością”.

DIETETYCY.ORG.PL: Pracuje Pani dla portalu dietetycznego, czym różni się praca z pacjentem w formie online od tej tradycyjnej?

IZABELA AUSZADNICZEK: Jest to zupełnie inny rodzaj pracy, ponieważ często pacjenci są bardziej otwarci i chętniej mówią o swoich problemach, ponieważ są w pewnym stopniu „anonimowi”. Każdy, kto chce zmienić coś w swoim sposobie żywienia, schudnąć, przytyć lub po prostu zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, szuka różnych form kontaktu z dietetykami. Internet jest jednym z nich. Niestety jest dużo nierzetelnych osób, które doradzają w kwestii komponowania jadłospisu, dlatego ja staram się zawsze dokładnie odpowiadać na wszystkie pytania i pokazywać tym samym, że w sieci również znajdują się wykwalifikowani specjaliści.

DIETETYCY.ORG.PL: Czy wywiad w formie internetowej może dawać pełny obraz przypadku pacjenta?

IZABELA AUSZADNICZEK: Wywiad dietetyczny, który przeprowadza się w gabinecie, nie różni się od tego znajdującego się na naszym portalu. Zawiera te same pytania – z tą różnicą, że pacjent jest w stałym kontakcie ze swoim dietetykiem i gdy dla przykładu czegoś zapomni uwzględnić w wywiadzie, może do niego szybko wrócić. Pacjent ma również więcej czasu, aby dokładnie przygotować się do wywiadu. Obie formy współpracy z pacjentem są moim zdaniem dobre, ponieważ niosą ze sobą oczekiwane efekty.

Zobacz również
mitochondria

DIETETYCY.ORG.PL: Prowadzi Pani szkolenia i warsztaty kulinarne, także dla osób najuboższych. Czy w naszym społeczeństwie jest duży pęd do wiedzy dietetycznej?

IZABELA AUSZADNICZEK: Prowadzę szkolenia i warsztaty kulinarne w różnych grupach ludności, jednak te dla potrzebujących sprawiają mi największą przyjemność. Twierdzę, że nie tylko osoba dobrze zarabiająca może spotkać się z dietetykiem. Sposób żywienia znacząco wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego powinniśmy docierać ze swoją wiedzą do każdego i taka praca daje mi dużą satysfakcję. Niezależnie od tego skąd pochodzimy, jaki mamy status ekonomiczny, jesteśmy równi sobie i dietetyk powinien być otwarty na każdego. Natomiast, jeżeli chodzi o zainteresowanie taką wiedzą, jest ono bardzo duże i uczestnicy spotkań zadają zawsze mnóstwo pytań i zawsze chętnie biorą udział w tego typu zajęciach. W Polsce jest bardzo duży problem marnowania żywności, dlatego nie tylko powinniśmy, jako dietetycy opowiadać o tym jak prawidłowo komponować jadłospis, ale także jak ją praktycznie wykorzystywać, aby nie została niepotrzebnie wyrzucona ani zmarnowana. W naszym kraju co 15 osoba żyje w skrajnym ubóstwie, w związku z tym należy uczyć innych jak szanować żywność i wspierać na przykład akcje zbiórki żywności.

DIETETYCY.ORG.PL: Inną formą pracy z pacjentem, którą się Pani zajmuje jest punkt konsultacyjny. W czym może taki rodzaj współpracy z pacjentem pomóc?

IZABELA AUSZADNICZEK: W październiku 2014 roku wraz z Panią Agnieszką Czerwińską otworzyłyśmy w CKiT punkt konsultacyjny dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Jest to grupa wsparcia osób, które chcą schudnąć i zmienić swój styl życia. Moi podopieczni żartują, że jest to „anonimowy punkt osoby z nadwagą”, gdzie każdy może porozmawiać o problemach, opowiedzieć o swoich poczynaniach z dietami i przede wszystkim wspierać się nawzajem. Mówi się, że w grupie jest największa siła i ma to potwierdzenie w praktyce, ponieważ w ciągu roku wszystkim uczestnikom spotkań udało się w sumie zredukować ponad 150 kg. Jest to ogromny sukces. Można powiedzieć, że obecnie nie jest to już grupa „anonimowych osób”, ale przyjaciół, wspaniałych ludzi, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy może coś zmienić swoim życiu. Często kobieta lub mężczyzna, który chce schudnąć, jest pozostawiony samemu sobie. W naszej grupie znajdują się osoby z tymi samymi problemami, dlatego łatwiej jest się im otworzyć, rozumieją się i przede wszystkim motywują nawzajem. Natomiast moim zadaniem jest ich wspierać, dodawać sił, przekazywać mnóstwo pozytywnej energii i oczywiście informacji dotyczących żywienia. Zawsze powtarzam, że nie należy się zniechęcać, ponieważ razem zawsze damy radę, a efekty tych działań dają dietetykowi wiele radości i satysfakcji z pracy, dlatego nie wyobrażam sobie wykonywać innego zawodu. Praca dietetyka z pasji jest piękna i daje wartościowe owoce w postaci zadowolonych pacjentów z wymarzonymi sylwetkami.

Co szczególnie polecam:
Najcenniejszy owoc: owoce jagodowe
Najzdrowsze warzywo: dynia
Najzdrowsze do picia: woda mineralna i kleik z siemienia lnianego :)
Na dobry początek dnia: na czczo, szklanka ciepłej, przegotowanej wody z łyżką octu jabłkowego
Na sycący obiad: kasza jaglana z grillowaną w rozmarynie piersią z indyka i surówka z ulubionych warzyw
Na szybką przekąskę: garść pestek dyni
Stanowczo odradzam: napoje energetyzujące dla osób, które nie są aktywne fizycznie, a szczególnie dzieci

Dziękujemy serdecznie Pani Izabeli za udzielenie wywiadu. Kolejny odcinek cyklu już za tydzień !