CYKL MOJA PORADNIA: Wywiad z dietetykiem Małgorzatą Malugą

Avatar photo

Cykl „Moja Poradnia” prezentuje sylwetki dietetyków – ich spojrzenie na zdrowe odżywianie, zawód dietetyka. Osoby chętne do wzięcia w nim udziału w roli bohaterów – zapraszamy do kontaktu z redakcja@dietetycy.org.pl.

Wywiad z Małgorzatą Malugą, dietetykiem, członkiem zwyczajnym Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

małgorzata maluga

Krótko o bohaterze dzisiejszego odcinka cyklu:

Małgorzata Maluga

Członek zwyczajny Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiej Federacji Edukacji w Diabetlogii. Praktyczne doświadczenie zdobyła w szczecińskim  szpitalu, poradniach dietetycznych, firmach cateringowych,  a także prowadząc zajęcia edukacyjne z uczniami szkół. Jej praca dyplomowa poświęcona była roli żywienia w chorobie nowotworowej i to jest kierunek któremu chce poświęcić szczególną uwagę. Dodatkowo, z pasji do zdrowego stylu życia jest Instruktorem Pilatesu, pomaga jej to motywować pacjentów do większej aktywności fizycznej.

DIETETYCY.ORG.PL: Skąd pomysł na zajęcie się dietetyką?

MAŁGORZATA MALUGA: Odpowiem dość  zwyczajnie, ale szczerze i zgodnie z prawdą. Dietetyka jest dla mnie nie tylko wyuczonym zawodem, ale również pasją, misją i zainteresowaniem.  Na swoim przykładzie widziałam jak zmienia się moje samopoczucie, wygląd i zdrowie wraz ze zmianą złych nawyków żywieniowych i chciałam przekazać to innym. Natomiast tematem żywienia w nowotworach zainteresowałam się poprzez chorobę mojej mamy. Obserwując jej problemy z żywieniem podczas leczenia bardzo chciałam jej pomóc, niestety brak wiedzy powodował moją bezradność. Okazało się to dla mnie ogromną motywacją, dzięki, której w dniu dzisiejszym jestem w stanie służyć pomocą osobom w podobnej sytuacji.

DIETETYCY.ORG.PL: Specjalizuje się Pani w dietetyce chorób nowotworowych. To sfera niezwykle ważna i na pewno nie łatwa. Czy pacjenci w Polsce otrzymują dobre wsparcie w zakresie doradztwa żywieniowego?

MAŁGORZATA MALUGA: Sposób odżywiania ma istotny wpływ na przebieg leczenia onkologicznego, a także na szybszy powrót do zdrowia. Organizm wykorzystuje składniki odżywcze zawarte w pożywieniu do walki z chorobą. Bardzo ważne jest, by sposób żywienia zaplanować już w momencie wykrycia choroby. Pomoże to uniknąć niedożywienia, o które nietrudno w tej chorobie, a także zminimalizuje przykre skutki uboczne leczenia. U pacjentów z nowotworami, którzy mają zapewnione prawidłowe odżywianie, efektywniej przebiega proces leczenia, poprawia się także samopoczucie chorego. Nie ma jednej uniwersalnej diety odpowiedniej dla każdej osoby z chorobą nowotworową. Sposób odżywiania należy dobrać indywidualnie do chorego, biorąc pod uwagę umiejscowienie nowotworu, etap leczenia, potrzeby pacjenta, jego wiek, płeć, aktywność fizyczną oraz inne choroby współistniejące. Na każdym etapie leczenia konsultacje żywieniowe pełnią bardzo ważną rolę, czego chorzy mają coraz większą świadomość. I to właśnie świadomość pacjentów jest najważniejsza, by chcieli oni skorzystać z pomocy specjalisty. A w Polsce mamy wielu dobrych dietetyków.

DIETETYCY.ORG.PL: Jak Pani zdefiniowałaby przyczyny obecnej epidemii (myślę, że można tak to wyrazić) chorób nowotworowych w Polsce? Jaka jest rola dietetyka nim taka groźna choroba się pojawi?

MAŁGORZATA MALUGA: Choroba nowotworowa stała się niewątpliwie chorobą cywilizacyjną. Klasyfikuje się na drugim miejscu, po chorobach krążenia, jako przyczyna zgonów w całym kraju. Choruje na nią coraz więcej ludzi, więc stanowi coraz większy problem zdrowotny. Każdy z nas zna powiedzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Profilaktyka nowotworów w dużym stopniu zależy, także od prowadzonego trybu życia. I tu zaczyna się rola dietetyka. Przetworzona żywność, konserwanty, polepszacze smaku…nie jest to obojętne dla naszego zdrowia a wręcz ma bardzo negatywny wpływ. Bardzo podoba mi się hasło „Z rakiem walczy się przy stole”, doskonale przekazuje to, o czym chcę mówić moim pacjentom. W swojej pracy często również zauważam, że pojęcie dieta „antyrakowa” mylona jest z dietą w chorobie nowotworowej. Między tymi pojęciami istnieje znaczna różnica. Dieta antyrakowa polega na wprowadzeniu do jadłospisu produktów, co do których udowodniono działanie przeciwnowotworowe. Część z tych zaleceń oczywiście można zastosować w chorobie nowotworowej, jednak nie spowodują one wyleczenia z raka.

DIETETYCY.ORG.PL: Prowadziła Pani także zajęcia edukacyjne z uczniami szkół – proszę powiedzieć jaki jest stopień wyedukowania dzieci w sferze żywienia, czy dzieciaki są świadome, co znaczy dobre jedzenie? Następne pokolenie będzie odżywiało się lepiej niż my teraz?

MAŁGORZATA MALUGA: Zajęcia z najmłodszymi należą niewątpliwie do moich ulubionych. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach. Bardzo dużo wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Jednak obserwując co jedzą na przerwach między lekcjami… nie zawsze stosują te zasady w praktyce. Moim zadaniem jest uświadomienie im, nie tylko co jeść – ale także, jakie korzyści niesie ze sobą zdrowe odżywianie, jaki ma wpływ na zdrowie i że warto. „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” – myślę, że takie zajęcia są bardzo istotne by właśnie następne pokolenie odżywiało się lepiej niż my teraz. Bardzo cieszy mnie fakt, że pojawia się coraz więcej programów edukacyjnych np „Warzywa i owoce w szkole”, w których szkoły mogą uczestniczyć.

DIETETYCY.ORG.PL: Jakie cechy uważa Pani za kluczowe zawodzie dietetyka?

Zobacz również
poranne bóle brzucha

MAŁGORZATA MALUGA: Myślę, że bardzo pożądanymi cechami są dociekliwość i głód wiedzy. Ale dociekliwość podparta empatią oraz profesjonalizmem. Otyłość jest często objawem, więc należy znaleźć przyczynę. Im dokładniej przeprowadzony wywiad żywieniowy, tym lepiej dobrany plan żywienia.

DIETETYCY.ORG.PL: Co jest największym wyzwaniem w pracy dietetyka?

MAŁGORZATA MALUGA: Nie boję sie wyzwań. Chętnie podejmuję ambitne cele i tzw. „trudne przypadki”. Tutaj sprawdzają  sie wspomniane przeze mnie wcześniej cenione cechy, czyli dociekliwość i chęć pogłębiania wiedzy. Lubię szukać z pacjentem kompromisów i określać wspólne realne cele. Zawsze podkreślam, że cudowne diety oraz magiczne środki odchudzające nie istnieją! Ważne jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, natomiast odchudzanie to proces, który musi być rozłożony w czasie. Każdy pacjent może pisać, dzwonić do mnie między wizytami, chętnie odpowiadam na dodatkowe pytania, staram się wspierać i motywować w momentach kryzysu. Mogę więc chyba powiedzieć, że każdy pacjent jest dla mnie wyzwaniem, bo każdego traktuję wyjątkowo i bardzo indywidualnie.

DIETETYCY.ORG.PL: Czy gdyby Pani wybierała raz jeszcze drogę kariery zawodowej – czy coś by Pani zmieniła?

MAŁGORZATA MALUGA: Zupełnie niczego bym nie zmieniła. Pomogłam już wielu osobom i ta świadomość mobilizuje mnie do dalszego działania w tym kierunku. Skupiam się na przyszłości. Mam mnóstwo planów odnośnie mojej dalszej edukacji, pogłębiania wiedzy, by solidnie i zgodnie z najnowszą obowiązującą wiedzą świadczyć  usługi jak najwyższej jakości.

Co szczególnie polecam:
Najcenniejszy owoc: sezonowy i lokalny (regionalny)
Najzdrowsze warzywo: brokuł
Najzdrowsze do picia: woda
Na dobry początek dnia: pozytywne nastawienie
Na sycący obiad: kasza
Na szybką przekąskę: warzywo
Stanowczo odradzam: przetworzona żywność

Profil poradni na dietetycy.org.pl >

Dziękujemy serdecznie Pani Małgorzacie za udzielenie wywiadu. Kolejny odcinek cyklu już za tydzień !