CYKL MOJA PORADNIA: Wywiad z dietetykiem Roksaną Jurczak

Avatar photo

Cykl „Moja Poradnia” prezentuje sylwetki dietetyków – ich spojrzenie na zdrowe odżywianie, zawód dietetyka. Osoby chętne do wzięcia w nim udziału w roli bohaterów – zapraszamy do kontaktu z redakcja@dietetycy.org.pl.

Wywiad z Roksaną Jurczak – dietetykiem w poradni Profesjonalny Dietetyk

Krótko o bohaterze dzisiejszego odcinka cyklu:

Roksana JurczakRoksana Jurczak

Prowadzi poradnię dietetyczną PROFESJONALNY DIETETYK w Mielnie i w Mścicach koło Koszalina. Jest magistrem dietetyki, którą ukończyła na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i absolwentem pedagogiki po Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się opracowywaniem programów żywieniowych zarówno dla osób zdrowych jak i osób z różnymi jednostkami chorobowymi. Prowadzi także konsultacje dietetyczne dla dzieci z nadwagą i otyłością, a także zajmuje się edukacją żywieniową dzieci. W swojej pracy stawia na połączenie profesjonalizmu, rzetelnej wiedzy i indywidualnego podejścia do pacjenta.

DIETETYCY.ORG.PL: Co Panią zainspirowało do wyboru zawodu dietetyka?

ROKSANA JURCZAK: Zawsze interesowała mnie problematyka zdrowia. Zauważyłam, że zmiana sposobu żywienia często wpływała na poprawę zdrowia, samopoczucia, czy też wyglądu. Można to osiągnąć nie używając leków i suplementów. To mnie właśnie zaciekawiło i stwierdziłam, że studia z dietetyki będą dobrym wyborem.

DIETETYCY.ORG.PL: Czy dietetyk to trudny zawód?

ROKSANA JURCZAK: Dietetyk to trudny zawód, ponieważ jest to cały czas zawód nowy, do tego nie jest jeszcze w pełni uregulowany prawnie. Dla wielu osób liczą sie tylko efekty liczone w kilogramach – im więcej i szybciej schudną tym lepiej, nie zwracając uwagi na to czy jest to dla nich zdrowe czy też nie. Najtrudniejsza nie jest nauka zdrowych nawyków u osób, które odżywiają się nieprawidłowo. Trudniejsze jest niwelowanie nieprawidłowo ukształtowanej świadomości żywieniowej osób, które są przekonane, że wiedzą wszystko o zdrowym żywieniu i odżywiają się prawidłowo, a w rzeczywistości tak nie jest.

DIETETYCY.ORG.PL: Jak określiłaby Pani rolę dietetyki w kwestiach wspomagania leczenia chorób? Czy lekarze są przekonani do konieczności konsultacji dietetycznych i chętnie polecają takie usługi?

Zobacz również

ROKSANA JURCZAK: Uważam, że dietetyka jest niezbędna we wspomaganiu, a niekiedy leczeniu wielu chorób. W zasadzie w każdej chorobie dieta ma wpływ na zdrowie pacjenta. Jeśli chodzi o świadomość lekarzy, to wydaje mi się, że powoli lekarze przekonują się do obecności dietetyka w procesie leczenia pacjentów. Dla lekarzy jest to korzystne, gdyż przy współpracy z dietetykiem mogą osiągać lepsze efekty leczenia swoich pacjentów, poświęcając na to mniej czasu.

DIETETYCY.ORG.PL: Czy ostatnie zmiany i ograniczenie niezdrowego jedzenia w szkole to była zmiana na lepsze? Co jeszcze warto by było zmienić w tym względzie?

ROKSANA JURCZAK: Ograniczenie niezdrowego jedzenia w szkole to na pewno jest pozytywna zmiana. Jednakże uważam, że najważniejsze jest kształtowanie świadomości żywieniowej dzieci i ich rodziców. Wydaje mi się, że drastyczny zakaz nie zawsze się sprawdza, budzi się bowiem w człowieku chęć ominięcia go. Obok szkół są inne sklepy, do których dzieci chodzą na zakupy swoich ulubionych, niezdrowych produktów. Co warto jeszcze zmienić? Na pewno wprowadzić edukację żywieniową do szkół i zwiększyć ceny produktów niezdrowych, a obniżyć cenę produktów zalecanych i określanych jako zdrowe.

Co szczególnie polecam:
Najcenniejszy owoc: aronia
Najzdrowsze warzywo: burak
Najzdrowsze do picia: woda z sokiem z cytryny
Na dobry początek dnia: owsianka z owocami suszonymi i siemieniem lnianym
Na sycący obiad: pstrąg tęczowy + ziemniaki + surówka z kiszonej kapusty z olejem lnianym
Na szybką przekąskę: mieszanka studencka
Stanowczo odradzam: produkty typu fast – food i napoje gazowane


Dziękujemy serdecznie Pani Roksanie za udzielenie wywiadu. Kolejny odcinek cyklu już za tydzień !