Czy finansowe nagrody motywują do aktywnego stylu życia?

nagrody finansowe odchudzanie

Wiele w świecie dietetyki i szeroko rozumianego wspierania zdrowego stylu życia się zmienia, jednak od dawna zasady są ustalone – nic tak nie pomaga jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Choć teoria jest tutaj jednoznaczna, często problemem staje się długofalowa realizacja tych zamierzeń. Bo też nie wszystkim wystarcza siły woli aby kontynuować zdrowy styl życia pomimo chęci. Nic dziwnego, że badacze szukają coraz to nowych sposobów na motywowanie pacjentów. Jednym z nich, wziętym pod lupę przez badaczy z University of Toronto są… gratyfikacje finansowe. Skąd ten pomysł?

Gratyfikacja finansowa i zdrowie -> 2 w 1 !

Prowadzone obecnie badania na osobach mających wcześniejsze problemy z sercem zakładają, że osoby ćwiczące mogą być bardziej wytrwałe jeśli otrzymywać będą w nagrodę drobne kupony i vouchery wartości (na nasze) kilkunastu złotych.

Aby to sprawdzić – Marc Michell, doktorant z University of Toronto przygotował system, który zachęci pacjentów już po zakończeniu programu zdrowotnego do aktualizowania zapisów ze swoich ćwiczeń online. Na ich podstawie otrzymać mogą oni gratyfikację.

Co ważne sami pacjenci brali udział w wyborze rodzaju voucherów jaki najbardziej by ich przekonywał. Finalna faza projektu, który Marc Michell prowadzi pod kierunkiem prof. Johna Goodmana i Guya Faulknera rozpoczyna się już wkrótce i pozwoli sprawdzić czy założenia się potwierdzą.

Zobacz również
suplementy

A czy Waszym zdaniem nagrody finansowe mogą pomóc w motywowaniu pacjentów do zdrowego stylu życia? 

Źródło: utoronto.ca