Czy jesteś gotowy na sezon?

Avatar photo
bieganie

Trwająca od marca kwarantanna sprawiła, że często pomimo dobrych wiele osób musiało zawiesić lub ograniczyć treningi na świeżym powietrzu. I to dokładnie w czasie, kiedy akurat najprzyjemniej jest korzystać z obcowania z naturą.

Przygotuj się do treningu

Bieganie

Królem rekreacji od wielu lat jest bieganie. Jego pozytywny wpływ na organizm, szczególnie zaś układ krążeniowo-oddechowy jest trudny do przecenienia. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie, wysokiej jakości posiłki przed i po treningu.

Produktami, dającymi dużo energii, a jednocześnie będącymi ładunkiem witamin i składników odżywczych są orzechy, produkty pełnoziarniste. Ta energia da sił na dłużej.

Zadbajmy także o nawodnienie. Jeśli wybierasz się na dłuższy bieg – dobrym pomysłem będzie wzięcie ze sobą bidonu z wodą lub napojem izotonicznym.

Warto także przejrzeć swoją garderobę przed wznowieniem treningu. Czy mamy ubranie dopasowane do aury za oknem? Czy buty do biegania nie są już za bardzo znoszone i wymagają wymiany na nowsze? (sprawdź ofertę).

Pamiętajmy, że trening najlepiej rozpocząć delikatnie, ponieważ inaczej możemy skończyć z porządnymi zakwasami. Niestety kilka miesięcy odstawienia treningu może zrobić swoje.

Wycieczki piesze

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku destynacją dla wielu z nas będą polskie morze i polskie góry. Ten drugi wybór jest szczególnie ciekawy późną wiosną i wczesnym latem, kiedy szlaki nie są jeszcze tak zatłoczone.

Aby w pełni czerpać radość z długich i krótszych wycieczek – warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do wyprawy. Pamiętaj, że tereny górskie mogą mieć swoje pogodowe kaprysy – warto ze sobą zabrać dobre ubranie przeciwdeszczowe nawet, gdy rano świeci słońce.

Przed wyprawą zjedzmy porządne śniadanie, które da dużo energii – produkty pełnoziarniste będą zawsze trafionym wyborem. Na trasę bierzemy przekąski, które łatwo zjeść i zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych. Jednak zamiast cukierków i batonów polecamy gorzką czekoladę i owoce.

Pamiętaj też o sprzęcie – dobre kijki do nordic walking oraz buty trekkingowe (sprawdź ofertę) będą nieodłącznym towarzyszem podróży i sprawią, że zmniejszymy ryzyko kontuzji.

Zobacz również
szkolenia dla dietetyków

A może w domu?

Oczywiście nie warto czekać na sprzyjającą aurę bądź sezon urlopowy. Nawet jeśli deszcz leje za oknem a na wypad w góry jest za wcześnie – warto wykorzystać możliwości jakie daje trening z domu.

Wiele z ćwiczeń będziesz w stanie wykonać z domu. Bez problemu znajdziesz w Internecie dużo filmów poradnikowych oraz aplikacji na telefony komórkowe, które pokażą jak należy ćwiczyć, trenując kluczowe partie ciała.

Jeśli nie chcesz już więcej wypaść z formy – dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po sprzęt sportowy, który w przystępnej cenie można znaleźć w licznych sklepach internetowych.

Sprawdź ofertę rowerów eliptycznych oraz orbitreków, dzięki którym możesz symulować warunki treningu – zarówno spaceru, biegania jak i wędrówki w trudniejszym terenie.

Podsumowanie

Niezależnie jaki jest Twój cel treningowy w tym roku – warto dobrze zaplanować swój plan dochodzenia do formy, wszystko co może ci w tym pomóc, wyznaczenie mierzalnego, osiągalnego celu na ten sezon, zadbanie o odpowiednią dietę i śledzenie postępów. Gdy będziesz miał wszystkie te elementy, osiągnięcie jego będzie znacznie łatwiejsze.