Dieta Alleluja

Avatar photo
dieta alleluja

Dieta Alleluja – to dieta wegańska, która przywędrowała do Polski zza Wielkiej Wody. Tam powstała w latach 90. Dieta ta jest opisywana w książce autorstwa pastora George’a Malkmusa (ang. Hallelujah Diet). Nietrudno po nazwie domyślić się, że dieta ta ma pierwiastek wybitnie duchowy, jednak co jeszcze w sobie kryje i na czym tak naprawdę polega?

Dieta Alleluja

Dieta Alleluja jak wiele popularnych diet zawiera parę żelaznych zasad. Jedną z nich jest na przykład struktura posiłków w ciągu dnia. Autorzy zalecają jedzenie w 85% produktów nieprzetworzonych (surowych) i tylko w 15% produktów gotowanych. Faktycznie dieta składa się głównie z warzyw, owoców i napojów na ich bazie. Zmiana na pewno widoczna względem tego, co zwykle jemy, bo też gdy popatrzymy na nasze talerze, to raczej większość potraw przetwarzamy. Warte zalecenia są więc w dużej ilości warzywa i owoce (te ostatnie jednak nie powinny nigdy zdominować diety), wyciskane soki, orzechy, zioła, oleje.

Nie wszystko dozwolone

Trzeba pamiętać, że również tutaj są pewne ograniczenia i niektóre produkty najlepiej po prostu omijać: pieprz, zwykła sól, margaryny, konserwowane warzywa i owoce, ale także popularne kawa, herbata i wszelkiego rodzaju alkohol.

Najważniejszym produktem, który został wyłączony z diety jest mięso – w postaci wołowiny, wieprzowiny, kurczaków, ryb – wszystko to jest uznawane za szkodliwe dla ciała.

Uniwersalny cel i boski pierwiastek

Dieta Alleluja kierowana jest nie tylko dla osób chcących schudnąć. Autorzy bardzo podkreślają to, że zależy w niej również na sferze zdrowotnej. Wiąże się to na pewno z samą osobą pastora, który zanim ją zaczął promować przebył chorobę raka jelita grubego. Pastor odpowiedzi na to co jest szukał w Biblii, która w Księdze Rodzaju mówiła: „I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona. I stało się tak. (Rodz 1,29-30)”. Stąd też wyraźny w diecie akcent na wegetariańskie jedzenie.

To wszystko zwalczać ma nie tylko nadwagę (żona pastora miała na niej zrzucić wiele kilogramów) – ale ma wspierać osoby zagrożone rakiem, cukrzycą czy nadciśnieniem.

Zobacz również
witamina b12

Suplementy

Jak w przypadku wielu amerykańskich diet, również tutaj plan został uzupełniony markowymi suplementami w skład w których wchodzą takie preparaty jak Barley Max, Beet Max, Carrot Juice Max – które mają pomóc zastąpić naturalne soki.

Za i przeciw diety alleluja

Chociaż Dieta Alleluja może poszczycić się szeroką masą wyznawców (Alleluja to bardziej cały styl życia niż sama dieta), to rozbudza wokół niej również wiele wątpliwości. Wątpliwości te podnoszą zarówno duchowni, jak i medycy. Ci pierwsi mówią o nadinterpretacji Biblii, bo inne jej fragmenty mówią jak najbardziej o spożywaniu mięsa zwierząt – ci drudzy zaś zwracają uwagę na aspekty zdrowotne. Wielu dietetyków jest zdania, że usuwanie tak wielu produktów z jadłospisu powoduje braki w odżywianiu organizmu, co może negatywnie odbić się nawet na zdrowiu osób w dobrej kondycji.