Dieta „Góry” z „Gry o Tron” – Gregore’a Clegana

Fani serialu oraz sagi „Gra o tron” znają go jako „Górę”, człowieka o niespotykanej posturze. Dla dietetyka szczególnie ciekawą może być informacja o tym jak odżywia się aktor grający Gregora w serialu, aby osiągnąć takie rozmiary – nie jest to bowiem dieta typowa. Sam aktor wcześniej wcale nie szczycił się dużą masą a zyskał ją dzięki konsekwentnemu podejściu do treningu i odżywiania. Swoimi doświadczeniami podzielił się w rozmowie z gq.com.

Aktor grający Clegane’a to Islandczyk Hafthór Júlíus Björnsson. W ciągu siedmiu lat zwiększył swoją masę ze 105-110 kilogramów do 180. Cieszący się dużym wzrostem Björnsson w młodości trenował koszykówkę ale nadzwyczajną masę zyskał dopiero po rezygnacji z tego sportu (często ulegał kontuzjom – stąd decyzja). Po tym jak zobaczył dobre rezultaty swojego treningu siłowego zdecydował się na zmianę swojego podejścia do sportu i diety.

Dieta – jak zostać „Górą”

Największą zmianą była rezygnacja z treningu kardio, aktor jadł też co dwie godziny, aby utrzymać swoją masę, dotyczyło to także dni podczas których był na planie zdjęciowym. Łącznie to oznaczało 6-8 posiłków dziennie. W okresie przed zawodami spożywa 10 000 kcal dziennie.

W diecie aktora grającego Clegane’a znajdują się zdrowe produkty – słodkie ziemniaki, mięso, ryby, kurczaki, dobre tłuszcze takie jak olej kokosowy, masło orzechowe, migdały. Istotna jest również odpowiednia podaż białka – w tym celu zjada aż 10-15 jajek dziennie. Je również dużo zieleniny – w tym szpinak, awokado, brokuły. Przyznaje, że z uwagi na swoją masę potrzebuje też szybkich, łatwych węglowodanów, stąd często przed lub po treningu je to na co ma ochotę.

Jak sam przyznaje jego obecnym celem nie jest zyskiwanie na masie lecz wzmacnianie siły, co z sukcesem osiąga.

Zobacz również
źródła witaminy a

Zapraszamy także do obejrzenia materiału video (angielski):