Dieta mężczyzny a płodność

Avatar photo
dieta mężycznyzny a płodność

Problemy z zajściem w ciążę i niepłodność są coraz bardziej powszechne. Szacuje się, że w około 30-60% przypadków spowodowane są one czynnikiem męskim. Wpływ na płodność mężczyzn mają między innymi czynniki środowiskowe oraz styl życia (nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów, siedzący tryb życia, duża ekspozycja na ksenoestrogeny, niewłaściwe użytkowanie sprzętu elektronicznego).

Badania wskazują na wciąż pogarszającą się jakość nasienia męskiego.  Łączy się to zjawisko ze wzrostem odsetka mężczyzn z nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała może powodować zmniejszenie ilości plemników w nasieniu, co skutkuje pogorszeniem jego jakości. Fakt ten ma największe znaczenie dla chłopców w okresie dojrzewania, ponieważ zmiany zachodzące w tym okresie są prawdopodobnie nieodwracalne.

Poziom testosteronu całkowitego i wolnego we krwi mężczyzn otyłych jest obniżony. Związane jest to ze zbyt dużą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie. Im wyższy stopień otyłości, tym poziom androgenów niższy.

Otyłość może również powodować dysfunkcję wzwodu, co może uniemożliwiać poczęcie. Spowodowane może to być podwyższonym poziomem cytokin prozapalnych, które uszkadzają śródbłonek i mogą powodować problemy z erekcją.

Jak zatem powinna wyglądać dieta mężczyzny, który chce zostać ojcem?

Powinna ona obfitować z witaminy C, E, oraz cynk, które neutralizują wolne rodniki i zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego. Badania wykazały, że cynk może poprawiać jakość nasienia u mężczyzn z zaburzoną ruchliwością plemników.  Pewne badania wskazują na pozytywny wpływ folianów i karotenoidów na parametry nasienia.

Jadłospis mężczyzny powinien zawierać duże ilości warzyw i owoców, które są źródłem witamin, antyoksydantów, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Powinien również bazować na produktach węglowodanowych o niskim indeksie glikemicznym.

Zobacz również
dieta płodność

Dodatkowo, mężczyzna powinien ograniczyć spożycie alkoholu, który może mieć wpływ na impotencję.

Ważne jest również odpowiednie nawadnianie. Zaleca się wypijanie 2-3L płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej niegazowanej. Spożycie kawy należy ograniczyć, zaś napojów typu cola wyeliminować.

Piśmiennictwo:

  1. Synak i współ.: Styl życia współczesnego mężczyzny a problem niepłodości; Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 357–361
  1. Katarzyna Ledwig, Diagnostyka i terapia niepłodności w NaProTECHNOLOGY™, Praca magisterska, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wrocław 2012

Przeczytaj także: