Dieta mężczyzny a płodność

Avatar photo
dieta mężycznyzny a płodność

Problemy z zajściem w ciążę i niepłodność są coraz bardziej powszechne. Szacuje się, że w około 30-60% przypadków spowodowane są one czynnikiem męskim. Wpływ na płodność mężczyzn mają między innymi czynniki środowiskowe oraz styl życia (nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów, siedzący tryb życia, duża ekspozycja na ksenoestrogeny, niewłaściwe użytkowanie sprzętu elektronicznego).

W czym może tkwić problem?

Badania wskazują na wciąż pogarszającą się jakość nasienia męskiego.  Łączy się to zjawisko ze wzrostem odsetka mężczyzn z nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała może powodować zmniejszenie ilości plemników w nasieniu, co skutkuje pogorszeniem jego jakości. Fakt ten ma największe znaczenie dla chłopców w okresie dojrzewania, ponieważ zmiany zachodzące w tym okresie są prawdopodobnie nieodwracalne.

Wpływ otyłości na męską płodność

Poziom testosteronu całkowitego i wolnego we krwi mężczyzn otyłych jest obniżony. Związane jest to ze zbyt dużą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie. Im wyższy stopień otyłości, tym poziom androgenów niższy.

Otyłość może również powodować dysfunkcję wzwodu, co może uniemożliwiać poczęcie. Spowodowane może to być podwyższonym poziomem cytokin prozapalnych, które uszkadzają śródbłonek i mogą powodować problemy z erekcją.

Jak zatem powinna wyglądać dieta mężczyzny, który chce zostać ojcem?

Powinna ona obfitować z witaminy C, E, oraz cynk, które neutralizują wolne rodniki i zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego. Badania wykazały, że cynk może poprawiać jakość nasienia u mężczyzn z zaburzoną ruchliwością plemników.  Pewne badania wskazują na pozytywny wpływ folianów i karotenoidów na parametry nasienia.

Jadłospis mężczyzny powinien zawierać duże ilości warzyw i owoców, które są źródłem witamin, antyoksydantów, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Powinien również bazować na produktach węglowodanowych o niskim indeksie glikemicznym.

Dodatkowo, mężczyzna powinien ograniczyć spożycie alkoholu, który może mieć wpływ na impotencję.

Zobacz również
trawienie

Ważne jest również odpowiednie nawadnianie. Zaleca się wypijanie 2-3L płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej niegazowanej. Spożycie kawy należy ograniczyć, zaś napojów typu cola wyeliminować.

🔎 Powyższe zalecenia są bardzo zbieżne z zasadami diety śródziemnomorskiej, która również wykazuje działanie wspierające męską płodność przez poprawę nasienia, co udowodniono naukowo. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie działanie wspierające i jest jedynie jednym z elementów wspierającą męską płodność.

Jakie produkty mają udowodnione działanie wspierające płodność męską?

🔎 Naukowcom udało się również zebrać listę produktów, które mogą przynosić korzyści mężczyznom z zaburzeniami erekcji. Są to: żeń-szeń panax, buzdyganek naziemny i L-arginina

Bibliografia:

  1. Synak i współ.: Styl życia współczesnego mężczyzny a problem niepłodości; Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 357–361
  2. Katarzyna Ledwig, Diagnostyka i terapia niepłodności w NaProTECHNOLOGY™, Praca magisterska, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wrocław 2012
  3. Muffone, A., de Oliveira Lübke, P., & Rabito, E. I. (2022). Mediterranean diet and infertility: a systematic review with meta-analysis of cohort studies. Nutrition reviews, nuac087. Advance online publication. https://doi.org/10.1093/nutrit/nuac087
  4. Petre GC, Francini-Pesenti F, Vitagliano A, Grande G, Ferlin A, Garolla A. Dietary Supplements for Erectile Dysfunction: Analysis of Marketed Products, Systematic Review, Meta-Analysis and Rational Use. Nutrients. 2023 Aug 22;15(17):3677. doi: 10.3390/nu15173677. PMID: 37686709; PMCID: PMC10490034.
  • Data pierwotnej publikacji: 31.01.2015
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 29.10.2023