Dieta okienkowa 90 autorskich przepisów. Justyna Mizera [RECENZJA]

Avatar photo
dieta okienkowa mizera

Rynek dietetyczny, podobnie jak inne branże, ulega okresowym modom. Jednego roku na topie są sirtuiny, innego diety wysokobiałkowe. Za chwilę posty stają się absolutnym hitem. Książka Justyny Mizery nawiązuje do żywieniowego hitu ostatnich miesięcy, czyli diety postu przerywanego.

Tytuł: Dieta okienkowa 90 autorskich przepisów
Autor: Justyna Mizera
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 250
Rok wydania: 2020

Dieta okienkowa. 90 autorskich przepisów

Książka „Dieta okienkowa. 90 autorskich przepisów” została opublikowana nakładem wydawnictwa Zwierciadło w 2020 roku.

Podstawy żywienia człowieka

We wstępnej części książki autorka w telegraficznym skrócie przedstawiła najważniejsze zagadnienia związane z żywieniem człowieka. Wspomniała o najczęstszych błędach żywieniowych. Objaśniła pojęcia łaknienia sytości i apetytu, a także czym jest podstawowa przemiana materii. Ponieważ książka traktuje o postach przerywanych, możemy przeczytać, w jaki sposób głodówka wpływa na tempo przemiany materii. Dla lepszego zrozumienia tematu pani Mizera opisała najczęściej stosowane rodzaje przerywanych postów. Najważniejszymi z nich są 8/16 oraz 6/18, głodówka 20-godzinna i dieta 5:2.

Gotowe plany żywieniowe

W dalszej części książki autorka zaproponowała zestawy żywieniowe przy różnych typach diet okienkowych. W tym rozdziale znalazły się gotowe plany żywieniowe w modelu 8/16. Odpowiada to ośmiogodzinnemu oknu żywieniowemu i 16 godzinom postu.

Podczas pierwszych pięciu dni autorka założyła 4 posiłki dziennie o określonych porach dnia. Wśród przepisów przeważają dania łatwostrawne z dużym udziałem warzyw i owoców. Każdego dnia został uwzględniony odżywczy koktajl. Na przykład z burakiem, malinami i bananem czy awokado, ogórkiem i pomarańczą. Pozostałe posiłki uwzględniają niewielki dodatek mięs, pełnoziarnistych produktów zbożowych czy nabiału. 

dieta okienkowa jadłospis

W kolejnym podrozdziale autorka zaproponował plan żywieniowy diety 8/16 dla osoby aktywnej fizycznie trenującej 2-3 razy w tygodniu. Tu również znalazł się pięciodniowy jadłospis rozplanowany na 4 posiłki. Dania są nie tylko urozmaicone, ale także atrakcyjne wizualnie i smakowo.

Ostatni plan dietetyczny opiewa trzy dni restrykcyjnej wersji przerywanego postu. W jej założeniu jest ograniczenie okna żywieniowego jedynie do 6 godzin na dobę. Osoba stosująca ten typ postu często odczuwa głód. Dlatego plan żywieniowy uwzględnia zwiększoną objętość płynów, by poprzez picie stłumić to uczucie.

Autorka zaplanowała jedynie trzydniowy jadłospis diety w model 6/18. Zakłada on rozkład całodziennej racji pokarmowej na 3 posiłki. Co można zjeść podczas przykładowego dnia? Dzień rozpoczynamy papryką faszerowaną mięsem i kaszą. Następnie jemy kapuśniak z kiszonej kapusty. Na kolację krewetki po tajsku z trawą cytrynową i ryżem.  

Zobacz również
depresja sport

Przepisy

W ostatnim rozdziale książki „Dieta okienkowa 90 autorskich przepisów” znalazły się wszystkie wykorzystane w planach żywieniowych przepisy na dania, sałatki i koktajle. Do ciekawszych propozycji z pewnością należą makaron z dynią i suszonymi pomidorami, makaron sojowy z mięsem i orzechami czy burger wegetarański z halloumi

dieta okienkowa przepis

Entuzjaści sałatek mogą wybierać spośród tych z kaszą burakami i serem, papai, awokado i sera camembert albo z pęczaku, marchewki i fety. Aby przyspieszyć kuchenną krzątaninę, najłatwiej wrzucić wszystkie składniki do blendera i nie martwić się o efekt końcowy. Autorka opracowała kilkanaście składników na pożywne koktajle. Wśród nich uwagę zwracają migdałowy, z batatem, guaraną, dyniowy czy szpinakiem i awokado.

Podsumowanie

Książkę można polecić lubiącym nowinki dietetyczne. Spodoba się też osobom, które poszukują alternatywnych metod odchudzania. Przepisy poza dietą mogą stanowić ciekawe urozmaicenie menu.