Dieta Shangri-La | Set Point | Dieta prof. Setha Robertsa

Avatar photo
dieta shangri-la

Dieta Shangri-La to dieta przygotowana przez psychologa amerykańskiego profesora Setha Robertsa. Nazwa diety to też tytuł książki, która stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Dieta ta zawiera kilka nietypowych rozwiązań o których pokrótce w dalszej części artykułu. Przez jednych uznawana za kosmiczną bzdurę, chętnie stosowana i broniona przez innych.

Dieta Shangri-La

Założeniem diety jest spożycie dziennie części kalorii w postaci bezsmakowej. Spożywane są one w postaci oliwy z oliwek bądź słodzonej wody (woda z fruktozą). Spożyć je należy na godzinę przed każdym smakowym posiłkiem i godzinę po posiłku.

Set Point

Roberts używa w swojej książce pojÄ™cia Set Point – jest to waga naturalna, charakterystyczna dla danej osoby, narzucona genetycznie. CiaÅ‚o bÄ™dzie docelowo dążyć do tej wÅ‚aÅ›nie wagi.

Na tym siÄ™ jednak sprawa nie koÅ„czy – organizm powyżej poziomu set point bÄ™dzie miaÅ‚ stÅ‚umiony apetyt – a poniżej – bÄ™dzie siÄ™ domagaÅ‚ od nas wiÄ™cej jedzenia.

Przełamać Set Point

Jest jednak rozwiÄ…zanie – pewne rodzaje jedzenia mogÄ… zmieniać poziom docelowy odczuwany przez organizm. To wÅ‚aÅ›nie wspomniana oliwa z oliwek oraz sÅ‚odzona woda bÄ™dÄ… obniżać set point, podczas gdy jedzenie czÄ™sto uznawane za niezdrowe ten poziom podnosi.

Zobacz również
dietetyk

Obniżenie poziomu set point przez spożycie bezsmakowych tłuszczów ma ograniczyć apetyt.

Zagrożenia

Dieta Shangri-La była bardzo ostro skrytykowana przez dietetyków i instytucje żywieniowe. Samo ograniczanie apetytu przez spożycie bezsmakowego pożywienia zostało uznane za kompletnie nieudowodnione naukowo.