Advertisement

Dieta South Beach | Dieta Plaż Południowych

Avatar photo
dieta south beach

Dieta South Beach zwana również Dietą Plaż Południowych lub Dietą Plaż Południa jest dietą wysokobiałkową opracowaną przez kardiologa Artura Agatsona jako alternatywa dla diet niskotłuszczowych. Składa się ona z trzech głównych faz, pozwala spalić dużo kilogramów w krótkim okresie czasu, skupiając się na kwestii węglowodanów i tłuszczów w diecie.

Dieta South Beach dzielona jest na trzy fazy:

  1. Pierwsza faza to jedzenie kurczaków, ryb, jajek, chudego mięsa. Jej celem jest stabilizacja cukru we krwi (który wpływa na łaknienie). Etap trwa dwa tygodnie. Węglowodany choć są początkowo bardzo zredukowane w diecie, potem wprowadzane są z powrotem. Ich źródłem mogą być warzywa, orzechy i sałatki. Przy czym te ostatnie produkty są w diecie South Beach spożywane w małych ilościach. W tej fazie unika się przede wszystkim chleba, piwa, pieczonych potraw, makaronu, ryżu i ziemniaków.
  2. Druga faza, trwająca kolejne dwa tygodnie, bądź do czasu jak osiągniemy docelową wagę, dodaje do powyższego również małe ilości produktów zawierających większą liczbę węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. W tej fazie raczej unika się chleba pełnoziarnistego , brązowego i dzikiego ryżu. Same produkty zakazane w fazie pierwszej są dozwolone jedynie w bardzo małych ilościach.
  3. Faza trzecia  diety South Beach pojawia się po osiągnięciu docelowej wagi i trwa bez przerwy do końca życia. Ma na celu stabilizację wagi oraz zdrowia, dzięki zasadom z faz pierwszej i drugiej. Omijane są węglowodany – spożywane w niskiej ilości, jak również tłuszcze.

Wady Diety South Beach

Przed podjęciem Diety Plaż Południowych należy pamiętać, że powodować ona może obniżenie poziomu wapnia (zobacz dlaczego potrzebujemy wapń w diecie), jak również może przy należytym jej stosowaniu powodować szybką utratę wagi – szczególnie w fazie pierwszej. Z drugiej strony – może być korzystna dla osób cierpiących na cukrzycę, chcących jednocześnie stracić na wadze.