Dieta Startowa | Chronodieta | Dieta Dr. Delabosa

Avatar photo
dieta startowa

Dieta startowa (chronodieta) promowana jest jako dieta pozwalająca żyć zgodnie z zegarem biologicznym. Została opracowana i opisana przez Francuza – dr. Alaina Delabosa. Dieta pomagać ma wytracić masę ciała w krótkim okresie czasu. Czym różni się dieta Delabosa od innych podobnych mu diet?

Dieta Startowa – Chronodieta

Istotny w diecie startowej jest czas. O ile sama ilość jedzenia nie jest drastycznie obniżana, to kluczowe jest jedzenie o odpowiednich godzinach. To właśnie ten zabieg jest sekretem chronodiety. Delabos w książce „Dieta startowa. Odżywianie zgodne z zegarem biologicznym” proponuje 4-tygodniowy plan żywieniowy.

Skuteczność diety opiera się na koncentracji na naturalnym rytmie życia organizmu – rytmu wydzielania enzymów i hormonów.

Z zegarkiem w ręku

Dieta Delabosa powstała jeszcze w połowie lat 80. i jej zasada opiera się na jedzeniu zgodnym z zegarem biologicznym. Niektóre zasady są znane i polecane przez prawie wszystkich dietetyków – jemy solidne śniadania, dużo w ciągu dnia i mało wieczorem. Rano można zjeść jeszcze tłuste jedzenie, co wieczorem już nie jest akceptowalne.

Określony jest czas kiedy spożywamy pierwszy posiłek (godzina po przebudzeniu), potem kolejne interwały – należy również zostawić margines czasu między ostatnim posiłkiem a pójściem do łóżka.

Istotne jest także, aby odpowiednie jedzenie dopasować do danej pory dnia (a więco odpowiedniego posiłku).