Dlaczego bólu żołądka nie należy bagatelizować?

Ból żołądka może być objawem różnorodnych chorób i zaburzeń. Właśnie dlatego w sytuacji, gdy pojawia się ucisk, pieczenie lub po prostu uogólniony ból żołądka, to nigdy nie należy go bagatelizować. Warto pamiętać o tym, że odczucie bólu jest symptomem ze strony organizmu, który wskazuje na stan zapalny i różnorodne problemy.

Ból żołądka i jego przyczyny

Ból to reakcja obronna i alarmowa, która może być spowodowana różnorodnymi przyczynami. Zwykle najbardziej charakterystyczne jest odczuwanie bólu w okolicach pępka i to właśnie ten symptom wskazuje na ból żołądka. Warto wiedzieć o tym, że ból bywa różnie opisywany i wskazuje na inne choroby, na przykład:

 • bardzo silne, uporczywe, pieczące bóle żołądka są charakterystyczne dla wrzodów,
 • skurcze i ucisk mogą wskazywać na niestrawność, a do tego często dołącza się zgaga,
 • ból w podbrzuszu u kobiet może być objawem miesiączki lub owulacji – nie jest to ból żołądka, ale odczucie może promieniować także na inne strefy ciała,
 • ostry ból i odbijanie się mogą wskazywać na refluks pokarmowy,
 • ból w prawym nadbrzuszu oraz pod żebrami może być oznaką chorej wątroby,
 • ból po lewej stronie brzucha i promieniujący do pleców może wskazywać na ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki,
 • ból brzucha w ciąży połączony z silnym uciskiem w kręgosłupie może być oznaką poronienia. 

Warto wejść na stronę heydoc.pl i sprawdzić artykuły na ten temat. 

Dlaczego nie wolno bagatelizować bólu żołądka?

Nigdy nie należy lekceważyć bólu żołądka, ponieważ może on zwiastować wiele poważnych chorób, włącznie z nowotworami. W niektórych przypadkach, takich jak ostre zapalenie trzustki, pomóc może tylko szybka interwencja ze strony lekarza. Warto wiedzieć o tym, że bóle żołądka po zjedzeniu pokarmu, mogą wskazywać zarówno na lekkie zatrucie, jak i przewlekłą formę niestrawności. Tak naprawdę dopiero szczegółowe badania i przeprowadzenie wywiadu w gabinecie lekarskim, mogą pomóc w ustaleniu przyczyn danego zaburzenia. Czasami zdarza się, że wystarczy przejście na dietę lekkostrawną, a w innych wypadkach konieczne jest zażywanie leków lub operacja. 

Zobacz również
kapsaicyna papryka

Oznaki wskazujące na to, że konieczna jest wizyta u lekarza 

Ból brzucha co prawda nie powinien być bagatelizowany, jednak nie w każdej sytuacji trzeba wybrać się do lekarza. Czasami na niestrawność najlepiej pomaga obserwowanie własnego organizmu i sprawdzanie, jakie potrawy powodują ten stan. Do lekarza należy koniecznie udać się w następujących sytuacjach:

 • ostry, nagle pojawiający się ból żołądka, który nie jest związany z zatruciem pokarmowym lub biegunką,
 • przewlekły, długo występujący ból żołądka, 
 • nieokreślony typ odczucia bólowego pojawiający się w nadbrzuszu,
 • ból brzucha z lewej lub prawej strony oraz dodatkowe promieniowanie w stronę kręgosłupa.

Niepokojące są także różne objawy dodatkowe, na przykład wymioty, ból pleców i łopatek, skurcze brzucha i wzdęcia oraz biegunki. Oczywiście nie chodzi tutaj o sytuację, gdy po zjedzeniu nieświeżego pokarmu, pojawia się biegunka lub wymioty, tylko o dłuższe, bardziej przewlekłe stany. Uwagę należy zwracać więc przede wszystkim na ostre, nagle występujące problemy, a także na te chroniczne. W takiej sytuacji wizyta w gabinecie lekarskim okazuje się zwykle niezbędna i może pomóc w wykryciu różnych chorób lub zapobieganiu zaburzeniom. Na stronie https://www.heydoc.pl/ można umówić się do lekarza.