Dzieci pijące mleko nie od krowy są niższe!

Według najnowszego badania opublikowanego w ostatnich dniach w The American Journal of Clinical Nutrition nie jest bez znaczenia dla wzrostu dziecka jaki rodzaj mleka otrzymuje w diecie. Mianowicie – wyniki wskazują, że mleka alternatywne (takie jak mleko sojowe, migdałowe) mają negatywny wpływ.

pixabay, CC0

Badanie dotyczyło 5 034 dzieci w wieku 1-3 lat i co ciekawe – badanie pokazuje, że czym większe spożycie mleka nie-krowiego, tym niższe okazywało się dziecko. Obecne zalecenia amerykańskiego NIH rekomendują spożycie mleka krowiego jako dobrego źródła wapnia, białka i tłuszczy. Wcześniejsze badania już wskazywały na korelację spożycia mleka krowiego z wyższym wzrostem i jak widać nie przekłada się to na inne typy mleka.

Rezultaty wyniosły dokładnie dla każdej wypitej szklanki mleka nie-krowiego dziennie – 0,4 cm wzrostu mniej. Dodatkowo dla każdej wypitej szklanki mleka krowiego dziennie dzieci były wyższe o 0,2 cm.

Jako wytłumaczenie tego fenomenu naukowcy wskazują mniejszą zawartość białka w alternatywnych mlekach – jednak niewątpliwie te wnioski muszą zostać jeszcze zbadane głębiej. Niemniej wskazuje, że reklamy zrównujące mleko krowie pod względem właściwości (pozytywnych, negatywnych) z innymi – mijają się z prawdą.

Zobacz również
jakie mleko modyfikowane wybrać

Źródło: nutrition.org