Fałszywy obraz Twojego talerza – Iluzja Delboeuf’a

Avatar photo
iluzja delboeufa

iluzja delboeufa

Wszystko zaczęło się już wieki temu, kiedy naukowiec Delboeuf dostrzegł różnice w rysunku z kołem. Zauważył on, że tej samej wielkości koło umieszczone w mniejszym okręgu wydaje się większe, a koło umieszczone w większym okręgu mniejsze. Teoria ta została zbadana w kilku eksperymentach. Potwierdzono w nich, iż jest to złudzenie optyczne polegające na ocenianiu wielkości obiektu przez porównanie go z otoczeniem w jakim się znajduje.

Wyniki tego badania okazały się przydatne między innymi dla dietetyków. Okazuje się, że mamy tendencje do nakładania sobie mniejszych porcji jedzenia na małe talerze/naczynia i większych porcji na większych talerzach/naczyniach. Jeśli nakładamy porcję jedzenia na mały talerz wydaje się nam, że jest go dużo, ponieważ wypełnia go w całości. Identyczna porcja na dużym talerzu, sprawia wrażenie zbyt małej do zaspokojenia potrzeb.

Skoro wielkość ma znaczenie, to czy kolor również?

Badacze Wansink i van Ittersum udowodnili, że kolor również wpływa na ilość spożywanego przez nas pokarmu. Talerz na którym jemy powinien być kontrastowy w porównaniu do znajdujących się na nim produktów. Dowiedziono, że jeśli zwiększymy kontrast, to na naszym talerzu położymy około 20% mniej żywności w porównaniu do talerza na którym nie ma wyraźnego kontrastu. Pamiętajmy, że zmniejszenia kontrastu kolorów między naczyniem a jego otoczeniem, np. blatem czy stołem, jest równie istotne.

Wniosek!

Zmniejszenie kontrastu między jedzeniem powoduje wzrost jego spożycia.

Zobacz również
syrop z agawy

Opisane zjawiska związane z iluzją są często wykorzystywane w reklamach produktów spożywczych, barach, restauracjach itp. Jemy oczami i specjaliści do spraw marketingu dobrze o tym wiedzą! Chyba nie ma wśród nas osoby, która chociaż raz nie czuła się oszukana, kupując np. pierogi, ser, słoik z przetworami itp.

Kształt opakowania i rozmaite dodatki wprowadzają nas w błąd, nie spodziewamy się tak okrojonej wersji podstawowego produktu. Wyciągnij z tego lekcję i zanim coś kupisz dobrze się temu przyjrzyj!

JAK OSZUKAĆ WZROK?

  • Kolory, kształty i wielkości decydują o tym ile zjem. Pragniesz schudnąć? Zacznij od zmian na talerzu!
  • Jeśli gotujesz w domu lub wybierasz się np. do baru samoobsługowego wybieraj mniejsze talerze i nakładaj na nie produkty kontrastowe. Porcja będzie wydawać się zdecydowanie większa.
  • Pamiętaj, że to co widzimy, wpływa na to ile zjemy!