Fit Słodycze – Krzysztof Domaszewski [RECENZJA]

Avatar photo
Tytuł: Fit Słodycze
Autor: Krzysztof Domaszewski
Rok wydania: 2016
Format: ebook
Ilość stron: 106

Autor we wstępie opisał co znajdziemy w składzie słodyczy dostępnych powszechnie w handlu i że nie są to rzeczy, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, stąd przedstawiona w książce alternatywa dla sklepowych łakoci wydaje się być bardzo atrakcyjna.

Książka „Fit słodycze” wydana została w formie e-booka w formacie PDF: jest to wygodna forma ze względu na komfort korzystania – w wersji w telefonie możemy zawsze mieć ją pod ręką i w razie konieczności zajrzeć do przepisu czy to na zakupach czy już w trakcie przygotowania deseru.

Jak przystało na dobrą książkę kulinarną znajdziemy tu porady dotyczące wyposażenia kuchni potrzebnego do wykonania zaproponowanych przepisów.

Przepisy są zupełnie nieskomplikowane – co dla mnie jako osoby nieprzepadającej za wielogodzinnym staniem w kuchni jest zachęcające, podobnie jak prosty skład przepisów niewymagający uciążliwego wyszukiwania produktów w specjalistycznych sklepach.

Wielkim atutem książki „Fit słodycze” są szczegółowe tabele, w których ujęto dokładne zestawienia składników odżywczych przygotowanych słodkości – makroskładniki, błonnik, 9 składników mineralnych, 12 witamin, kwasy omega 3 oraz 6, a także obecne tłuszcze jedno, wielo- i nienasycone.

Dietetyk, który chciałby wprowadzić od czasu do czasu wartościowy deser dla swoich pacjentów nie będzie zmuszony do długotrwałego obliczania składników odżywczych w takim daniu – autor postarał się o ułatwienie – a co ważne przyspieszenie naszej pracy!

fit

Krzysztof Domaszewski przedstawił kilkadziesiąt pomysłów na zdrowsze od powszechnie dostępnych, łatwe w przygotowaniu i apetyczne torty, ciastka, batoniki, jak również lody i sorbety. Urzekające fotografie deserów wykonanych przez autora, sprawiają, że z chęcią czyta się poszczególne przepisy – a apetyczna inspiracja ze zdjęcia zachęca do kuchennych eksperymentów.

To co zwróciło moją uwagę w e-booku, to załączone ciekawostki – dotyczą zazwyczaj głównego składnika używanego w konkretnym przepisie i tak znalazłam informację co to jest i jakie ma wykorzystanie karob, erytrytol czy teff.

Autor wiele przepisów opiera o gorzkie kakao, kokos (w tym pozyskiwany z niego olej), migdały a także różne orzechy. Umiejętne połączenie tych wartościowych składników czyni proponowane słodkości smacznymi, sycącymi, a także zdrowszymi zamiennikami tradycyjnych sklepowych odpowiedników.

diet1
diet2

Inspirująca wydaje mi się domowa czekolada – wygląda wspaniale ale czy rzeczywiście w smaku jest tak dobra, jak komercyjna? Ciekawy jest pomysł na fasolowe brownie, które kojarzy mi się z kuchnią dalekiego wschodu  – czas zakasać rękawy i po prostu wypróbować. Najbardziej jednak apetycznym daniem z książki „fit słodycze” wydaje mi się być blok waniliowo-limonkowy z awokado – propozycja formy podania – a także soczyste barwy sprawiają, że z miłą chęcią spróbowałabym jak smakuje.

Zobacz również
aronia

Książkę poleciłabym dietetykom szukającym inspiracji na dania na słodko, osobom znudzonym tradycyjnymi wypiekami a także osobom chcącym zadbać o zdrowie i oprócz pustych kalorii dostarczyć sobie dobrych jakościowo tłuszczów, a także składników mineralnych i błonnika.

Osobiście jako fanka zapachu farby drukarskiej czekam również na wydanie tradycyjne – papierowe!

Gdzie zdobyć e-booka?

Strona: www.fitslodycze.pl

Instagraam: www.instagram.com/domaszzzzz

Fanpage: www.facebook.com/fitslodycze.pl