Advertisement

Hormony w równowadze – Milena Nosek [Recenzja]

Avatar photo
cover

Zaburzenia hormonalne dotykają wielu osób niezależnie od płci i wieku. Nadmierna lub zbyt niska sekrecja hormonalna jest powodem do niepokoju. Wymaga też pogłębionej diagnostyki. Osoby, u których diagnozę postawi endokrynolog, poszukują dodatkowego wsparcia metod leczenia farmakologicznego. Zbilansowana dieta i modyfikacja stylu życia może poprawić samopoczucie i rezultaty terapii.

Tytuł: Hormony w równowadze. Dieta i styl życia
Autor: Milena Nosek
Wydawnictwo: RM
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 192

Kiedy hormony nie są w równowadze?

W książce „Hormony w równowadze” autorka w bardzo przystępny sposób przedstawiła pojęcie hormonów. Wskazała na ich poszczególne funkcje oraz narządy je wydzielające.

Milena Nosek wymieniła najczęstsze z przyczyn zaburzeń równowagi hormonalnej. Wśród nich znalazły się nieprawidłowe wybory żywieniowe, brak higieny snu i długotrwały stres. Równie istotnymi przyczynami zaburzeń endokrynologicznych są predyspozycje genetyczne, środki farmakologiczne oraz brak aktywności fizycznej. Układ hormonalny podlega także pewnym zmianom fizjologicznym postępującym wraz z wiekiem.

Część czytelników może być zaniepokojona swoim stanem zdrowia i chcieć zdiagnozować przyczyny. Autorka załączyła w tym celu krótki test. Składa się z kilkudziesięciu pytań. Możliwa jest odpowiedź tak/nie. Ankieta ta pozwoli na orientacyjne określenie rodzaju dysfunkcji hormonalnych. Dlaczego orientacyjnie? W przypadku podejrzenia stanu nieprawidłowości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie endokrynologiem.

Zaburzenia hormonalne

Obszerną część książki Mileny Nosek zajmują różne rodzaje zaburzeń hormonalnych. Autorka opisała między innymi, czym objawia się i skutkuje zbyt małe stężenie progesteronu, estrogenu, testosteronu oraz kortyzolu. Podała konkretne zalecenia żywieniowe, suplementację, a także sposoby wspomagania powrotu do równowagi za pomocą ziół. W książce znalazły się także porady dotyczące żywienia i suplementacji przy nadprodukcji estrogenu, testosteronu oraz kortyzolu.

hormony w równowadze nosek

Przepisy dla równowagi

„Hormony w równowadze” to także książka przepisowa. Autorka podzieliła przepisy na propozycje śniadaniowe, obiady, przekąski i kolacje. To, co wyróżnia pomysły kulinarne opracowane przez Milenę Nosek to łatwość i czas przygotowania.

Kilka podstawowych składników, nieskomplikowana obróbka kulinarna. Mimo to, gotowe danie zaskoczy nawet wybrednego domownika. Twarogowe placki z jabłkiem, dyniowa owsianka czy budyń jaglany z owocami? To pomysły na błyskawiczne i sycące potrawy śniadaniowe. Na obiad warto podać np. risotto z brukselką, potrawkę z soczewicy, szybkie leczo wegetariańskie czy kurczaka z kaszą gryczaną i warzywami.

Zobacz również
dietetyka w psychiatrii i neurologii okładka

Lubicie zabrać własny prowiant do pracy lub szkoły? Możecie wybierać z takich propozycji jak jogurt naturalny z lnem, twarożek  z konfiturą i lnem, ekspresowa sałatka owocowa czy koktajl z mango i banana. Przepisy nie przeszkodzą też odpocząć po całym dniu obowiązków. Unikniecie godzin spędzonych w kuchni przy przygotowywaniu potraw. Warto zatem skorzystać z przepisów zebranych w książce „Hormony w równowadze”.

Kolacja złożona z pomidorów nadziewanych twarogiem, pieczonych warzyw, kaszy gryczanej z indykiem i fasolką czy sałatki z soczewicą nie tylko dobrze smakuje, ale przede wszystkim jej przygotowanie zajmuje śmiesznie mało czasu.

Podsumowanie

Książka Mileny Nosek „Hormony w równowadze” w przystępny sposób przybliża gospodarkę hormonalną oraz jej najczęstsze zaburzenia. Autorka zebrała w niej kilkadziesiąt szybkich i wygodnych w przygotowaniu przepisów kulinarnych. Mogą okazać się pomocne przy zmianie nawyków żywieniowych. Wesprą też farmakologiczną terapię endokrynologiczną.