Idzie wiosna. Czas na rower!

Avatar photo

Przed nami wiosna. Zima nie była ostra w tym roku, niebawem zacznie robić się coraz cieplej. Czy można sobie wymarzyć lepszy czas zwiększenie aktywności fizycznej? Pomysłów na to, by tego dokonać, jest mnóstwo. Pamiętaj, że nawet spacer lub przejście się dwa przystanki zamiast jazdy samochodem się liczy!

WHO oraz PZH radzi

Według najnowszych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia WHO powinniśmy spędzać przynajmniej 150 minut tygodniowo aktywnie. Co istotne, zwiększenie czasu przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne.

Nie bez powodu również podstawę piramidy żywienia IŻŻ stanowi aktywność fizyczna. Nie wystarczy dbać o dietę – należy zadbać także o zdrowy ruch. Dla wielu osób spacer i bieganie, czyli najpopularniejsze aktywności dla amatorów zdrowego stylu życia, są zbyt mało atrakcyjne.

Jeśli jesteś jedną z nich – zdecydowanie warto pomyśleć nad przesiadką na rower. O tym właśnie, jak się przygotować i które rowery są warte uwagi – jest ten artykuł.

Rower miejski, szosowy czy górski?

Jeśli zakup roweru jest jeszcze przed Tobą możesz zastanawiać się, który rodzaj najlepiej będzie do Ciebie pasował. Rowery występują w całym bogactwie odmian. Podstawowy podział rowerów do jazdy amatorskiej jest bardzo prosty:

  • Rowery miejskie to inaczej tak zwane holenderki. Można by uprosić sprawę i powiedzieć, że zgodnie z nazwą to rower, który służy do jazdy po mieście. Jest jednak tu kilka niuansów: w przeciwieństwie do pozostałych rowerów, na rowerze miejskim jeździmy w pozycji wyprostowanej. Wynika to z ustawienia siodełka (zwykle szerokiego) oraz szerokiej kierownicy. Bardzo często rowery miejskie prezentują się świetnie. Szczególnie wersje damskie pozwalają na wygodną jazdę w zwykłym ubiorze na przykład do pracy lub na zakupy. Z drugiej strony są dość ciężkie i nie są przeznaczone do sportu i jazdy poza utwardzoną drogą. W tej sytuacji się zwyczajnie nie sprawdzą z uwagi na słabszą amortyzację i ciężar.
  • Rowery szosowe najbardziej kojarzą się nam z kolarzami, którzy do tematu aktywności podchodzą na poważnie. Charakteryzuje je przede wszystkim bardzo lekka konstrukcja. Są stworzone tak, by umożliwić osiąganie wysokiej prędkości na asfalcie. Charakterystyczne jest także ustawienie siodełka powyżej kierownicy oraz wąskie koła. To specyficzny rodzaj roweru, który nadaje się do jazdy po drogach utwardzonych.
  • Rowery górskie (spotkacie się też z nazwą MTB) dla odmiany stoją w kontrze do rowerów szosowych. Ich koła są znacznie szersze przez co pozwalają na jazdę w zróżnicowanym terenie. Dotyczy to nie tylko gór ale też innych trudniej dostępnych terenów. Jeśli zatem szukacie przygód w trudniejszym terenie poza bitą drogą – warto zastanowić się właśnie nad rowerem górskim lub rowerem trekingowym (ma nieco węższe koła). W zależności od tego, w jaki sposób chcemy użytkować rower – warto również zastanowić się nad tym, czy nie warto zwrócić większej uwagi na takie kwestie jak mocna amortyzacja (szczególnie w trudnym terenie) oraz odpowiednie przerzutki.

Co zabieramy ze sobą do jedzenia i picia na wycieczkę?

Podstawą jest na pewno odpowiednie nawodnienie, szczególnie jeśli zrobi się naprawdę gorąco. Pamiętaj, że jazda na rowerze ochładza dzięki pędowi powietrza, to jednak nie oznacza, że nie wypacamy wody. Stąd też woda to minimum, na dłuższą bardziej intensywą jazdą można pomyśleć nad izotonikiem dla uzupełnienia elektrolitów. Można się zatem zaopatrzyć w bidon bądź butelkę. Najbardziej ekologicznie będzie jeśli będzie ona wielorazowego użytku.

Jeśli zdecydowaliście się na rower, który ma miejsce na bagażnik, jesteście w nieco lepszej sytuacji, jeśli chodzi o miejsce na prowiant. Jeśli nie – zawsze można dokupić wygodne sakwy. Szczególnie na dłuższą wycieczkę dobrym pomysłem jest wziąć coś pożywnego – banan, kanapka, gorzka czekolada. To lepsze rozwiązanie niż paczka chipsów i cola kupiona w przydrożnym sklepie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O bezpieczeństwie przede wszystkim. Czyli niezależnie od tego, gdzie, jak chcemy jeździć – należy zaopatrzyć się w dobrej jakości kask. Niebezpieczna sytuacja może nas spotkać zarówno na bezdrożach, w mieście, jak i na szosie.

Zobacz również

Jeśli chcecie rozpocząć przygodę amatorsko, to lista jest już kompletna. Na pewno miłośników jazdy szosowej zainteresuje również dobór odpowiedniego ubrania, w którym jazda będzie wygodniejsza. Z drugiej strony, jeśli chcecie wyruszyć w bardziej wymagający teren, to można również poszukać dodatkowych ochraniaczy oraz rękawiczek. Przydatne mogą być też sportowe okulary przeciwsłoneczne, które nie spadną przez przypadek w trakcie jazdy. Jeśli lubicie odkrywać nowe tereny – ciekawym rozwiązaniem będzie dokupienie sobie etui do ramy na smartfona. Wtedy możecie wygodnie korzystać z GPSa w trakcie odkrywania nowych miejsc i nie sięgać co chwila do kieszeni.

A co w przypadku, jeśli chcecie potrenować, ale mieszkacie w centrum miasta, a na wyjazd możecie sobie pozwolić tylko raz w tygodniu lub nawet rzadziej? Bądź, gdy pogoda jest deszczowa i nie sprzyja? Zawsze alternatywą pozostają rowery stacjonarne.

Niemniej jeśli tylko pogoda na to pozwala, gorąco zachęcamy, żeby wyjść na zewnątrz i pooddychać świeżym powietrzem. Cenna witamina D ze słońca będzie bardzo dobrym gratisem do wycieczki.