Advertisement

Ile tyjemy w święta? Wyniki badań

Avatar photo
https://dietetycy.org.pl/jemy-wiecej-niz-nam-sie-wydaje/

Wyniki badań przeprowadzonych w trzech krajach w latach 2012-2013 dają odpowiedź na pytania nękające wielu amatorów świątecznych łakoci. Czyli:

  1. Czy w święta tyjemy i jeśli tak o ile?
  2. Czy tak zdobyte kilogramy szybko zrzucimy (najlepiej do sylwestra?)

Pod lupę wzięto 2 924 osoby z trzech odległych krajów w trakcie świąt Bożego Narodzenia – Niemiec, USA oraz Japonii. Wyniki zostały opublikowane w The New England Journal of Medicine.

pixabay, cc0

Spodziewaj się wzrostu masy ciała

W okresie od 10 dni od świąt w każdym z badanych krajów masa ciała rosła, w porównaniu z okresem przedświątecznym. Najmocniej w Niemczech (0,6%), Japonii (0,5%) a następnie USA (0,4%). Podobne wzrosty, choć mniejsze zauważono w trakcie innych świąt w ciągu roku. Niemcy, którym najbliżej do Polski, zyskiwali na masie ciała również na Wielkanoc (0,2%), Amerykanie w trakcie Świąt Dziękczynienia (0,2%) a Japończycy w trakcie tzw. Złotego Tygodnia (0,3%).

Zrzucenie zbędnych kilogramów potrwa nawet do lata

Jak wynika z przeprowadzonych badań – powrót do poprzedniej masy ciała zabiera nie kilka dni, ale nawet kilka miesięcy – aż do okresu letniego. Co prawda połowa dodatkowych kilogramów jest zrzucana zaraz po przerwie świątecznej, to powrót do normy trwa już znacznie dłużej.

Zobacz również

Źródło: nejm.org