Jak kupować chleb: pieczywo jasne czy ciemne ?

Avatar photo
pieczywo jasne czy ciemne

Piekarnie i sklepy spożywcze kuszą klientów szeroką gamą asortymentu pieczywa. Które jest wartościowe – jasne, ciemne czy może inne? Jak mądrze wybrać odpowiednie pieczywo i czy będąc na diecie koniecznie trzeba je wyeliminować z jadłospisu czy wręcz przeciwnie – na nim oprzeć dietę?

Wyróżnia się zasadniczo dwa typy pieczywa : jasne – przeważnie z mąki pszennej wysoce oczyszczonej oraz ciemne, produkowane z mąki z pełnego przemiału, najczęściej ze znacznym udziałem żyta.

Pieczywo jasne

Pieczywo jasne jest często preferowane przez konsumentów ze względu na walory smakowe, lekkostrawność oraz dużą dostępność na rynku. Ze względu na wysoki stopień oczyszczenia mąki zawiera jednak znacznie mniej składników mineralnych niż pieczywo z pełnego przemiału. Jest również źródłem węglowodanów prostych łatwo przyswajalnych, dlatego po spożyciu pszennych bułeczek szybko robimy się głodni.

Pieczywo ciemne

Inaczej jest z pieczywem ciemnym. Pieczywo ciemne produkowane jest z mąki razowej, typu graham, sitkowej lub innych jej rodzajów, charakteryzujących się mniejszym oczyszczeniem. Taki rodzaj pieczywa tłumi uczucie głodu na dłużej, ponieważ zawarte w nim węglowodany uwalniają się powoli, dając zastrzyk energii rozłożony w czasie.

Uwaga – czyli kiedy pieczywo ciemne nie jest zdrowe

Pieczywo udające ciemne – jest to pieczywo wytworzone z oczyszczonej mąki, zabarwionej karmelem dla zmylenia konsumenta, preferującego zdrowsze pieczywo ciemne. Na takie imitacje chleba powinny być szczególnie wyczulone osoby, cierpiące na cukrzycę, ze względu na możliwość wystąpienia gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi.

Odchudzanie a pieczywo

Pieczywo jest umiejscowione na podstawowym szczeblu piramidy żywieniowej. Jako ważny element zbilansowanej diety powinien być spożywany codziennie w kilku porcjach. Należy rozważnie wybierać rodzaj pieczywa tak aby zapewnić organizmowi najwięcej korzyści z jego spożywania.