Jak nie przytyć w święta? 4 sprawdzone metody

Jak nie przytyć w święta?

Idą święta – czas odpoczynku, prezentów i dużej ilości pysznego jedzenia. Kombinacja świątecznego lenistwa oraz smacznych potraw może być poważnym zagrożeniem jeśli tuż po świętach marzysz o o świetnym wyglądzie i spokojnym dopasowaniu się do już zakupionej sukienki na sylwestrową noc. Dane naukowców potwierdzają, że większość z nas doświadcza wahania masy ciała w tym okresie – czasami te dodatkowe kilogramy z nami zostają [1]. Czasu świąt nie trzeba jednak odpokutowywać noworocznymi postanowieniami o odchudzaniu – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które nie zniszczą aury świąt – a jedynie pomogą wyglądać tak dobrze jak przed ich rozpoczęciem.

Kilka porad na świąteczny czas

1. Wybieraj mądrze przekąski

Potrawami, które są najbardziej tuczące w czasie świąt rzadko bywają dania główne. Ze względu, że w tym okresie mamy więcej czasu, aby porozmawiać z rodziną przy stole, kawie – często bardzo kaloryczne są drobne przegryzki – ciasta i ciasteczka, które pochłaniamy podczas rozmowy, często zapijając to wysokokalorycznym alkoholem, sokiem z kartonu bądź napojem gazowanym. Tutaj trzeba zachować odpowiednią ostrożność i pomyśleć o zdrowych i lubianych zamiennikach – takich ja cytrusy bądź inne owoce.

2. Rusz się z kanapy!

Drugi ważny problem to lenistwo i brak ruchu. Nawet jeśli za oknem jest chłodno, warto poświęcić trochę czasu na spacer z bliskimi, jeśli pogoda pozwoli również zimowe sporty (narty, sanki), żeby pomóc organizmowi poradzić sobie ze świątecznym jedzeniem.

3. Ciesz się jedzeniem, ale nie jedz na siłę

Przy daniach głównych rozwiązaniem zawsze jest zjedzenie spokojnie swojej porcji, nie warto się objadać aż do momentu aż będziemy przesyceni i poczujemy się źle. Wystarczy nie brać dokładki i starać się być asertywnym jeśli ktoś ją nam oferuje, a my nie jesteśmy już głodni. Jeśli to nie działa – zawsze można zostawić odrobinę jedzenia na talerzu i powoli ją kończyć, gdy inni będą próbowali się uporać z dokładkami.

Zobacz również
najlepsza dieta 2023

Najbardziej kaloryczne i niezdrowe są tłuste sosy i polewy – warto o tym pamiętać również w czasie świąt nie zapominając o najważniejszych zasadach zdrowego żywienia.

4. Nie stresuj się: zdystansuj się i zarezerwuj czas na relaks

Badacze tematu wskazują również na kwestię stresu [1]. Wiele osób ten wyjątkowy okres to głównie poczucie zabiegania i poddenerwowania. Problem pojawia się, jeśli mamy skłonność do zajadania stresu. Wtedy należy pomyśleć nad skutecznymi metodami walki ze stresem. Nie przemęczaj się – ten czas powinien być celebracją rodzinną wyjątkowego wydarzenia. Możesz też spróbować sprawdzonych metod mindfulness.

Bibliografia:

  1. Abdulan IM, Popescu G, Maștaleru A, Oancea A, Costache AD, Cojocaru DC, Cumpăt CM, Ciuntu BM, Rusu B, Leon MM. Winter Holidays and Their Impact on Eating Behavior-A Systematic Review. Nutrients. 2023 Sep 28;15(19):4201. doi: 10.3390/nu15194201. PMID: 37836485; PMCID: PMC10574044.
  • Data pierwotnej publikacji artykułu: 16.12.2012
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 12.11.2023