Advertisement

Jak omijać żywność GMO?

Avatar photo
jak omijać gmo
https://dietetycy.org.pl/test-na-wykrycie-gmo/

Żywność GMO budzi na całym świecie burzliwe dyskusje – mając wielu zaciekłych przeciwników. Zostawiając teraz na boku dyskusję na temat tego, czy GMO jest bezpieczne – postarajmy się zastanowić jak omijać tego typu produkty, jeśli nie chcemy ich na naszych talerzach?

Jak omijać żywność GMO?

Wszystko można zacząć tak jak w przypadku innych produktów – od uważnego przeczytania etykiety. Obecnie coraz większa liczba produktów jest oznaczona jako wolna od GMO (też „non-GMO” „GMO Free”). Oczywiście nie zawsze taką etykietę można łatwo znaleźć. Co więc dalej?

Czym bliżej producenta – tym lepiej

Produkty GMO fizycznie nie będzie można rozróżnić od innych produktów danej kategorii, natomiast zawsze mniejsze ryzyko jest, że natkniemy się na nie kupując surowe, nieprzetworzone produkty bezpośrednio od producenta, rolnika bądź przez zaufanego pośrednika. Można wtedy też zwyczajnie upewnić się u sprzedającego, że są one wolne od GMO.

Zdecydowanie łatwiej takie niepopularne składniki ukryć w produktach bardziej przetworzonych – większość GMO trafia do obrotu jako składniki pasz dla zwierząt bądź źródło półproduktów do produkcji przemysłowej. Jak uczą przypadki amerykańskie zdarza się też, że producenci początkowo produkujący swoje wyroby spożywcze bez wykorzystania GMO, później po cichu przechodzą do ich wykorzystywania. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać etykiety ulubionych produktów.