Jak porozmawiać z lekarzem online?

Avatar photo
telemedycyna

Osoby zainteresowane skorzystaniem z e-konsultacji lekarskich często zastanawiają się nad tym, jak porozmawiać z lekarzem online? Nie ulega wątpliwości, że od właściwie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego i rzetelnej rozmowy z pacjentem zależy postawienie odpowiedniej diagnozy i ustalenie trafnej terapii przez lekarza online, która pomoże zwalczyć istniejącą chorobę. Jak należy przygotować się do wizyty lekarskiej przez Internet i jak przebiega rozmowa ze specjalistą przy pomocy telemedycyny? Niezbędne informacje na ten temat odnajdziesz w naszym artykule.

Jak porozmawiać z lekarzem online w celu uzyskania diagnozy?

Od tego, jak porozmawiasz z lekarzem online zależy nie tylko rozwiązanie Twojego problemu zdrowotnego, ale również uzyskanie e-recepty na potrzebne leki lub e-zwolnienia lekarskiego. Dlatego, choć skorzystanie z usługi medycznej online nie należy do skomplikowanych, warto się do tego odpowiednio przygotować. Przed przystąpieniem do rozmowy ze specjalistą należy ustalić jej temat. W tym celu najlepiej zrobić listę ważnych kwestii, o których chcesz porozmawiać w trakcie e-wizyty. Mogą to być np. występujące objawy, choroba, z którą zmagasz się od dłuższego czasu, spis potrzebnych leków, historia wydanych e-recept lub inne pytania, na które chcesz poznać odpowiedź. W przypadku przewlekłych schorzeń wskazane jest przygotowanie szczegółowej dokumentacji medycznej, wyników badań, wypisu ze szpitala, informacji o wcześniejszych zaleceniach lekarskich oraz listy przyjmowanych do tej pory preparatów farmakologicznych. Dzięki temu e-wizyta przebiegnie sprawnie, a lekarzowi łatwiej będzie zaopiniować stan zdrowia pacjenta i dopasować odpowiednie leczenie.

Jak wygląda e-konsultacja medyczna?

E-konsultacja z lekarzem pozwala na skorzystanie z profesjonalnej porady lekarskiej bez potrzeby opuszczania miejsca zamieszkania. Serwisy, oferujące usługi medyczne, proponują pacjentom kilka komfortowych metod kontaktu ze specjalistą, np. wypełnienie kwestionariusza medycznego, rozmowę telefoniczną, czat z lekarzem poprzez komunikator lub aplikację oraz wideokonferencję przy wykorzystaniu kamery internetowej. Dlatego warto zadbać o to, aby urządzenie, z którego korzystamy (np. telefon lub komputer) było sprawne i pozwalało na swobodną komunikację na odległość. Przed przystąpieniem do połączenia należy również mieć przy sobie dane osobowe (w tym numer PESEL), które pozwalają na identyfikację pacjenta i uzupełnienie dokumentacji medycznej po zakończonej konsultacji, a także na wydanie potrzebnych e-zaświadczeń, np. recepty. 

Jak przebiega porada z lekarzem online?

E-porada lekarska nie różni się znacząco od wizyty stacjonarnej w gabinecie specjalisty. Dzięki niej osoba chora może skonsultować swój stan zdrowia, będąc w dowolnym miejscu, bez potrzeby stania w długich kolejkach do przychodni. Jest to niewątpliwie duża oszczędność czasu i udogodnienie, pozwalające na szybkie i skuteczne zadbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie bez wychodzenia z domu. Podczas rozmowy lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a pacjent przekazuje mu niezbędne informacje potrzebne do postawienia diagnozy, wydania odpowiednich zaleceń i wystawienia stosownej e-recepty lub e-zwolnienia. W niektórych przypadkach konieczne jest przesłanie zdjęcia dokumentów medycznych, potwierdzających stan zdrowia. W przypadku kiedy specjalista uzna to za stosowne, może doradzić wykonanie badań laboratoryjnych, wystawić na nie e-skierowanie lub zalecić wizytę stacjonarną w przychodni medycznej.

Zobacz również
kosze prezentowe

Jak porozmawiać z lekarzem online, by wizyta przebiegła jak najlepiej?

Nie ulega wątpliwości, że kwestia, jak porozmawiać z lekarzem online jest bardzo ważna dla pacjenta, ale również dla lekarza, ponieważ pozwala mu na prawidłowe postawienie diagnozy. Dlatego warto wykorzystać czas przeznaczony na rozmowę w pełni i zanotować istotne informacje, których możemy nie zapamiętać w trakcie rozmowy. Pomoże to uniknąć konieczności ponownego skontaktowania się i płacenia za teleporadę. W leczeniu chorób przewlekłych warto kontaktować się ze specjalistą, który zna ich historię, ponieważ jest on w stanie ocenić, czy dotychczas prowadzona terapia daje oczekiwane rezultaty. Podczas rozmowy z lekarzem należy udzielać konkretnych odpowiedzi, które są zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ od tego zależy zdrowie i możliwość skutecznego wyleczenia pacjenta.