Teraz czytasz
Jak radzić sobie z bólem brzucha?

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

Częstym problemem zgłaszanym przez pacjentów poradni dietetycznych są bóle brzucha. Pacjenci kojarzą je z nieprawidłową dietą czy zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego ale bywa i tak, że nie potrafią jednoznacznie określić, co może być ich przyczyną. Pomoc dietetyka w dobraniu indywidualnej diety i skrupulatne jej wdrożenie przez pacjenta przynosi często dobre efekty, jednak w przypadku, gdy bóle brzucha utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie lub bolesność nasila się konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Mogą to być bowiem objawy poważnych chorób i należy ustalić przyczynę takiego stanu.

Nieprawidłowościami ze strony układu pokarmowego, z którymi najczęściej muszą się zmierzyć dietetycy u swoich pacjentów zgłaszających się z bólami brzucha są przede wszystkim niestrawność czynnościowa, zespół jelita drażliwego i nietolerancje pokarmowe. Niestrawność czynnościowa zwana inaczej dyspepsją (ang. Functional Dyspepsia, FD) jest dolegliwością powszechną pojawiającą się niezależnie od płci i wieku z różnym nasileniem.

Objawy niestrawności

Najważniejszym objawem niestrawności czynnościowej są bóle w nadbrzuszu z towarzyszącym uczuciem pełności po posiłkowej i wczesne uczucie sytości a także wzdęcia nudności i odbijania. Czynnikami, które zaostrzają te nieprzyjemne dolegliwości są między innymi nieprawidłowa, zbyt tłusta dieta, a także palenie papierosów, picie alkoholu i stres. Niestrawność nasila się po spożyciu bardzo obfitych posiłków, produktów wzdymających jak cebula, czosnek, nasiona roślin strączkowych czy niektórych owoców – jak jabłka i śliwki. Spożywanie tłustych rosołów, picie słodkich napojów gazowanych czy soków w dużej ilości też skutkuje nasilonymi wzdęciami i bólami brzucha.

Jak pozbyć się objawów niestrawności?

Jak można pozbyć się objawów niestrawności? Przede wszystkim zmiana diety jest czynnikiem kluczowym, podobnie jak eliminacja papierosów, alkoholu czy unikanie sytuacji stresowych. Ważne jest, aby nie spożywać posiłków w pośpiechu, starannie przeżuwać pokarm, jeść regularnie niewielkie objętościowo porcje pić niegazowaną wodę. W sytuacjach, gdy zmiana diety lub unikanie ciężkostrawnych pokarmów jest utrudnione – spotkania ze znajomymi przy ognisku czy grillu, tradycyjne świąteczne obiady lub konieczność skorzystania z barów szybkiej obsługi np. w podróży – doraźną ulgę mogą przynieść leki.

Czytaj: Jak unikać bólu brzucha i skurczów jelitowych?

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS) to dość częsta przypadłość, z którą pacjenci zgłaszają się do poradni dietetycznych. Niepokojącymi objawami są tu bóle brzucha, kłucie w boku, wzdęcia, gazy, skurcze jelit, biegunki lub zaparcia występujące naprzemiennie. Podłoże IBS nie jest jeszcze do końca poznane, podejrzewa się, że wywoływać go mogą zaburzenia w równowadze mikrobiologicznej jelit, czynniki psychologiczne, stresowe, nieprawidłowa dieta. W diagnostyce IBS u pacjenta zgłaszającego się z nieswoistymi objawami bólu brzucha należy w pierwszej kolejności wykluczyć obecność nietolerancji pokarmowej, zakażenia czy zapalenia błony śluzowej jelit. Czasami postawienie trafnego rozpoznania jest trudne z uwagi na duże podobieństwo objawów niestrawności czynnościowej i IBS. Z uwagi na nieznaną etiologię zespołu jelita drażliwego nie można skutecznie leczyć przyczyny, jednak można zadziałać doraźnie stosując leki łagodzące objawy.

Zobacz również
leczenie niedowagi

Czytaj: Charakterystyka i czas trwania bólów brzucha

Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe mogą dawać podobnie jak IBS i niestrawność czynnościowa niespecyficzne objawy przejawiające się bólami brzucha. Istnieje wiele testów przydatnych w diagnostyce tych nietolerancji. Znając przyczynę nietolerancji jesteśmy w stanie zmodyfikować dietę tak, aby nie zawierała źle tolerowanego produktu spożywczego. Czasami jednak bywają sytuacje, gdy produkt zawiera niewielkie ilości nietolerowanego składnika i wywołuje to reakcję organizmu. Co wtedy robić? Można zadziałać objawowo i zastosować lek ziołowy o działaniu rozkurczowym, wybór preparatu w kroplach przyniesie szybsze efekty z uwagi na lepsze wchłanianie substancji czynnych, które przyniosą ulgę.

0 0 głosy
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze